Uzay turizmi başlıyor

Uzay turizmi başlıyor

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, sene sonunda uzaya turist göndereceğini bildirdi.

FDA yeni Kovid-19 aşına onay verdi
ABD Çin’e karşı yeni birim kurdu

Ünlü girişimci Elon Musk’ın şirketi SpaceX’ten yapılan açıklamada, Inspiration4 adı verilen bu ilk tura dört kişinin katılacağı ve üç günlük tur boyunca turistlerin dünyanın çevresinde birkaç kez tur atacakları belirtildi.

Açıklamaya göre, şirketin organize ettiği bu ilk uzay turuna katılacak dört kişiden biri, bir başka Amerikalı girişimci Jared Isaacman olacak. Crew Dragon isimli kapsül içinde yapılacak seyahate katılacak diğer üç isim ise, Inspiration4.com internet sitesine başvuru yapanlar arasından seçilecek. Ancak söz konusu sehayate katılabilmek için en az 18 yaşında ve ABD vatandaşı olmak gerekiyor.

Jared Isaacman dışında uzay turuna katılacak kişilerin kapsülde oturacağı üç koltuğa, Cömertlik, Refah ve İlham isimleri verildi. Cömertlik koltuğuna oturacak kişinin, çocuk hastalıkları ile mücadele eden St. Jude Vakfı’na bağış yapması gerekiyor. Refah kontenjanı iş insanlarına ayrılırken, İlham koltuğuna, mesleki yolculuğu ilham verici olan bir ismin seçilmesi düşünülüyor.

SpaceX’in kendi üretimi olan Falcon-9 roketi ile, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden fırlatılacak kapsülün, üç günün ardından yine Florida açıklarında denize iniş yapması planlanıyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0