Türkiye’de aşılama süreci nasıl işlenecek

Türkiye’de aşılama süreci nasıl işlenecek

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için ilk aşı uygulamalarının, 25 Aralık’ta başlaması planlanıyor.

KOVİD-19 aşısını bulanlar Anadolu’dan
Normale dönüş 7 yılı bulabilir
Uluslararası uçuşlarda aşı zorunluluğu mu geliyor?

Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın haberinden edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin Çin’le yaptığı anlaşma doğrultusunda alınan 10 milyon doz aşının, çift doz olarak ilk 5 milyon kişiye yapılmasıyla planlanıyor.

Ayrıca büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra, il ve ilçelere göre aşı haritası hazırlanıyor.

SİSTEM ŞÖYLE İŞLEYECEK:

1- Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl taşınacağı, lojistiği, ilçelere kadar nasıl dağıtılacağı konusunda hazırlıkları tamamlamak üzere.

2- Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak.

3- Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.

4- Diğer aşılardaki takip sistemi, koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

5- Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.

6- Aşının hazırlanması, 10-13 günlük bir süre gerektiriyor.

7- Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek. Ardından diğer bağlantılar ve yeni alımlar gündeme gelecek.

8- Şubat ayına gelindiğinde, dünya genelinde bir aşı fazlası yaşanabilir. Çünkü ülkelerin çoğu yapabileceklerinden fazla aşı sipariş verdi.

9- Toplumlarda aşılama oranının 50-60 civarında olduğu hesaba katıldığında zorunlu olmadığı sürece, aşı fazlası doğabilecek.

SOĞUK HAVA ZİNCİRİ TEDBİRİ

  • Aşıların taşınmasında soğuk hava zinciri kullanılacak.
  • 1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposu bulunduğu, gerekirse bu sayının arttırılabileceği belirtildi.
  • Daha önceki tecrübelere dayanarak, günde 300-450 bin arasında aşılama yapılabildiği bilgisi paylaşıldı.
  • Çin aşısı 3 yıl buzdolabında saklanabiliyor.
  • 2 ile 8 derecede korunabilen aşının ikinci dozu 60 yaş üstüne 21 veya 30 gün arayla, daha gençlere ise 14 gün arayla yapılacak.
  • 2’nci dozdan sonra antikor oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Çin aşısı yaptıranların yüzde 92’sinde de antikor oluştuğu belirtiliyor.
  • Aşının koruma süresi 6-8 ay arasında olacak. Şubat-mart aylarında hem toplumsal bağışıklık hem de aşı bağışıklığı nedeniyle her iki kişiden biri, salgın sisteminin dışına düşecek.
  • Ancak nüfusun yüzde 50’sinin hasta olma olasılığı süreceği için bir süre daha dikkat etmek ve aşı yaptıranların sayısını arttırmaya çalışmak iyi bir tercih olacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0