Türkiye ‘Katil Robot’a karşı

Türkiye ‘Katil Robot’a karşı

Katil robot olarak bilinen insan müdahalesi gerektirmeyen ve hedefini kendi belirleyen silah sistemleriyle ilgili yapılan araştırmaya göre, bu silahlara en çok karşı olan ikinci ülke yüzde 73’le Türkiye.

‘Türkiye’de 460 bin kredi kartı bilgisi çalındı’
Türkler kahveyi ‘karşılıklı sohbet’ için içiyor
Türkiye’deki demokrasi algısı dünya ile ‘benzer’

Otonom silahlar (Katil Robot) ile ilgili İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından bir anket yaptırıldı. Geçen yılın aralık ayında yapılan ankette katılımcıların yüzde 62’si ölümcül otonom silah sistemlerinin kullanılmasına karşı olduklarını, yüzde 21’i ise bu sistemleri desteklediklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 17’si ise çekimser kaldı.

Geniş katılımlı anket 19.000 kişiyle ve katılımcı 28 ülkenin her birinden 500 ile 1.000 arası kişiyle yapıldı. 18 ülkede katılımcılar genel halktan seçilirken geri kalan ülkelerde refah düzeyi yüksek, internet bağlantısı olan kişiler seçildi. Bu silahlara en çok karşı olan ülke yüzde 76 ile İsveç olurken onu yüzde 73’le Türkiye ve yüzde 70’le Macaristan izledi.

Kadınların yüzde 63’ü ve erkeklerin yüzde 60’ı ‘katil robotların’ kullanılmasına karşı çıkarken erkeklerin yüzde 26 ile kadınlara göre bu silahları daha çok desteklediği görüldü. Kadınlar arasında destek oranı yüzde 16 olarak tespit edildi.

Otonom silah sistemlerine karşı çıkanların yüzde 54’ünün 18-35 ve yüzde 68’inin 50-64 yaşları arasında olduğu görüldü.

Ankette bu silahlara karşı çıkanlara gerekçeleri de soruldu. Yüzde 66 bu silahların ahlaki sınırı aştığını ve makinelerin insan öldürmemesi gerektiğini söyledi. Yüzde 53 ise ‘katil robotların’ güvenilmez olduğunu kaydetti. Yüzde 42 ise robotların teknik arızaya maruz kalabileceklerini belirtti.

Konuya ilişkin konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Mary Wareham kamuoyunun tamamen otonom silahlara karşı olma oranı azalmadığını belirterek, “Şimdi güçlü önlemler alma zamanı, diplomatik eylemsizlik zamanı değil” dedi.

2018 yılının Aralık ayında yapılan benzer bir ankette de otonom silah sistemlerine karşı çıkanların oranı yüzde 61’di.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0