İzlanda’da öncelik insan mutluluğu olacak

İzlanda’da öncelik insan mutluluğu olacak

Ülkesinin vatandaş mutluluğunu öne koyan ekonomik model üzerinde çalıştığını açıklayan İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, diğer ülkelere de benzer politikaları benimseme çağrısı yaptı.

Yeni yıl zamlarla geldi
Salgının turizme etkisi 3 trilyon dolar
Reddit’in değeri katlandı

Chatham House’ta konuşan 43 yaşındaki Başbakan, ekonomik büyüme odaklı politikaların yerini, aile dostu, çevre odaklı politikaların alması gerektiğini söyleyerek, vatandaşın beden ve ruh sağlığını önceleyecek bu modeli “mutluluk ekonomisi” olarak tanımlıyor. Konuşmasının devamında Jakobsdottir, “Bu ekonomik model, ortak mutluluğun sağlanması için, bir toplumun yalnızca ne kadar zengin olduğunun değil, ne kadar mutlu olduğunun da değerlendirilmesi üzerine kurulu. Hayat kalitesini, yalnızca veriler üzerinden değil, mutululuk perpektifinden de değerlendirmeliyiz. Çocuklarımız, ‘Gezegeni niye kurtarmadınız?’ diye sorduğunda, kapitalizmi ayakta tutmaya çalışıyorduk’ demek istemiyorum” dedi.
İZLANDA EN MUTLU 4. ÜLKE
Diğer yandan İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir gelişen ülkelerin, yenilenebilir enerji kullanımı yönünde atılımlar yapması gerektiğini savunuyor. 350 bin nüfuslu ülke, 2018 yılı Dünya Mutluluk Raporu’nda Finlandiya, Norveç ve Danimarka’nın ardından 4. sırada yer aldı. Sol görüşlü siyasetçi, merkez sağ partilerle koalisyon kurarak 2017 yılında Başbakanlık koltuğuna oturdu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 2