SİM kartları tarih olacak

SİM kartları tarih olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, fiziksel SİM kartının yerine kullanılacak eSİM hizmetinin önümüzdeki yılda hayata geçeceğini söyledi.

Rusya ve Çin yeni uzay istasyonu için anlaştı
Görme engellilere yapay görüntü
Bilim insanları, DNA’ları Ay’a taşıyalım

Türkiye’nin eSIM teknolojisini tamamen yerli ve milli imkanlarla üreten ilk ülkelerden biri olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan eSIM 2021 yılında hayata geçecek” dedi.

AVANTAJLARI

Yakın zamanda eSIM’in uygulama örneklerini birçok alanda ve sektörde görmeye başlayacaklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, ayrıca eSIM ile kartların bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti.

eSIM’lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. Ayrıca operatör değiştirdiğinizde SIM kart değiştirmeniz gerekmeyecek. eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya da olanak sağlayacak.

DEZAVANTAJLARI

Telefon değiştirme zorluğu: Yeni bir telefon alırken veya değiştirirken, kolaylıkla SIM kartı çıkarıp yeni telefona takabiliyoruz. Fakat telefonun içine gömülü bir halde olan eSIM’ler, telefon değiştirmede kullanıcıları biraz zorlayabilir. 

Hücresel ağ bağlantısının kesilmemesi: eSIM’ler istenildiği gibi çıkarılıp takılamayacağından sürekli bir internet ağına bağlı kalacaksınız. Bu durum telefonları daha fazla izlenilebilir hale getiriyor. Bu normal kullanıcılar için pek sorun teşkil etmese de hükümetler veya istihbarat tarafından takip edilmek istemeyen kullanıcılar için sorun oluşturabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0