Otoparklara zorunlu elektrikli şarj ünitesi

Otoparklara zorunlu elektrikli şarj ünitesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni yönetmeliğe göre, yeni yapılacak genel otoparklar ile AVM'lere ait otoparklarda şarj ünitesi dâhil olmak üzere en az %10 oranında elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenme yapılacak.

Otomobil şirketleri elektriğe geçiyor
General Motors sadece elektrikli araç üretecek
10 Kişiden 6’sı elektrikli araç almak istiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın otopark yönetmeliğinde değişiklikler öngören yönetmeliği Resmi Gazete’te yayımlandı. Buna göre, 30,000 metrekareden büyük AVM’lerde kurulacak şarj ünitelerinden en az birinin, 70,000 metrekareden büyük AVM’lerde ise en az ikisinin ilgili standartlara göre hızlı şarj kapasitesine sahip olması gerekiyor.

Tebliğe göre, söz konusu yerlerde elektrikli araçlara yönelik getirilen düzenlemedeki %10 oranı 2023’e kadar %5 olarak uygulanacak. Bu tarihe kadar elektrikli araçların şarj ünitelerinde hızlı şarj kapasitesi zorunluluğu aranmayacak.

Tebliğe kapsamında ayrıca, zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılacak yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvurularında, zorunlu otopark alanlarının 1 adetten az olmamak üzere en az %5’inin, ilgili standartlara göre şarj ünitesi dâhil elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi şartı aranacak. Otopark sayısı, açık tesislerde parsel alanı üzerinden, meskenlerde bağımsız bölüm brüt alanı üzerinden, diğer yapılarda ise emsal hesabına konu alan üzerinden belirlenecek.

Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının ilgili belediyelerce karşılanması zorunlu olacak. Belediyeler tarafından bedel alınmış olan parseller için bölge otoparkları ruhsat tarihinden itibaren en geç 3 yıl içinde tamamlanacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0