Merkez Bankası başkanı değişti

Merkez Bankası başkanı değişti

Görevden alınan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi
Dünyada rektör atamaları nasıl yapılıyor?
İşten çıkarma yasağı uzatıldı

Yapılan bu son atama kararları ile Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Merkez Bankası’na 20 ay içinde dördüncü başkan atanmış oldu.

Kavcıoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin 25’inci Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı olmasına rağmen Naci Ağbal görevde olduğu süre içinde iki kez faiz artırımına gitmişti.

YENİ BAŞKAN KAVCIOĞLU KİMDİR?

23 Mayıs 1967 Bayburt doğumlu olan Şahap Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gören Kavcıoğlu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Halk Bankası AŞ’de sırasıyla İstanbul Bölge Koordinatörü, Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüten Şahap Kavcıoğlu, AKP’den 26. Dönem Bayburt Milletvekili seçildi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Şahap Kavcıoğlu’nun ‘Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi’ ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ adlı yayımlanmış 2 de kitabı bulunmaktadır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0