Zihin okuyabilen kasklar satışta
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 09:06 Bu haber 351 kez okundu
 
Zihin okuyabilen kasklar satışta
Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir girişimci tarafından tasarlanan ve zihin okuduğu iddia edilen kasklar, satışa çıkarıldı.
TEKNOLOJİ Haberi
Zihin okuyabilen kasklar satışta

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan girişimci Bryan Johnson adlı kişi tarafından kurulan Kernel isimli şirketin, zihinleri okuyabildiğini iddia ettiği kaskları 50 bin dolardan satışa çıkarıldı.

Beynin elektriksel uyarılarını ve kan akışını düşünce hızında ölçüp analiz eden ağırlığı birkaç kilogram olan kasklar ile beynin dünyaya nasıl tepki verdiğine dair bir veri sağlayan sensör yuvalarını içerdiği ifade edildi.

ASLINDA BU TEKNOLOJİ YILLARDIR VAR

ABD merkezli bir ekonomi dergisinde çıkan makaleye göre, Bryan Johnson oluşturduğu teknolojinin yıllardır olduğu lakin bunun çok yüksek fiyatlara mal edilen ve hastaların herhangi bir hastane ortamında hareketsiz oturmasını gerektiren oda boyutunda makinelerle mümkün.

HERKES BU KASKI TAKIP DOLAŞABİLECEK

Ayrıca yayınlanan makalede şu ifadelere yer verildi: "Herkesin bu kaskı takıp dolaşabileceği daha uygun fiyatlı bir teknolojinin vaadi, akıllara durgunluk veriyor. Heyecanlı araştırmacılar, beyin yaşlanması, zihinsel bozukluklar, sarsıntılar, felçler ve meditasyon gibi geçmişteki metafizik deneyimlerin arkasındaki mekanikler hakkında fikir edinmek için kaskları kullanmayı bekliyor" ifadelerine yer verildi.

BANKA HESABIMI SIFIRLADIM

Yaptıkları icadın üretimi için de çok ciddi riske girdiklerini belirten Bryan Johnson, teknoloji şirketlerinin sürmesi için kişisel banka hesabını neredeyse sıfırladığını ifade ederek, "Maaş ödemelerini iki hafta gecikmeli yapabiliyorduk" diye konuştu.

BEYİN TESTLERİ NADİR VE PAHALI

Öte yandan bilim insanlarının kalbi, kanı ve hatta DNA'ları ölçmek için her türlü test ve makineyi yaptıklarını sözlerine ekleyen Kernel şirketinin sahibi Johnson,  “Lakin beyin testleri nadir ve pahalı olmaya devam ediyordu ve bizi en çok tanımlayan organ hakkındaki verilerimizi keskin bir şekilde sınırlandırıyordu" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: beyin kaskı, beyni ölçen kask, Bryan Johnson, Kernel, zihin okuyan kask,
Yorumlar
Haber Yazılımı