"YÖK Anadolu Projesi" nedir?
Haber
04 Şubat 2021 - Perşembe 21:30 Bu haber 130 kez okundu
 
"YÖK Anadolu Projesi" nedir?
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Genç (Yeni) üniversitelerin gelişiminin desteklenmesi için "YÖK Anadolu Projesi" hayata geçirildi. Peki, bu proje nedir? Neleri içeriyor?
DİĞER Haberi

İlk olarak “Genç” ve “Kıdemli” Üniversiteler belirlendi

Proje kapsamında YÖK tarafından ilk olarak “Genç Üniversiteler” olarak adlandırılan 2006 yılı sonrasında kurulan 15 devlet üniversitesi ile; “Kıdemli Üniversiteler” olarak adlandırılan 2006 yılından önce kurulmuş, belirlenen alanlarda insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş 12 devlet üniversitesi belirlendi. 

Genç Üniversiteler: “Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Hakkâri, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak” Üniversiteleridir.  
Kıdemli Üniversiteler: “Ankara, Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Orta Doğu Teknik ve Selçuk” Üniversiteleridir.

“YÖK Anadolu Projesi”  

Proje ile yeni kurulan veya gelişmekte olan üniversitelerin, belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversiteler tarafından desteklenmesi amacıyla, akademik insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş üniversiteler ile eşleştirilmesini öngörmektedir. 

Proje kapsamında yapılan ön çalışmalar neticesinde Genç ve Kıdemli üniversiteler arasında eşleştirme protokolleri imzalanarak, proje kapsamındaki eşleştirmelerin “alanları, niteliği, öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliği, eğitim ve öğretim, Ar-Ge ve proje alanlarında yapılacak işbirliklerinde üniversitelerin hak ve yükümlülüklerine ilişkin hükümler belirlenmiştir. 

YÖK Anadolu Projesi içerisinde, 12 kıdemli üniversitenin kıdemli öğretim üyeleri, 2006’dan sonra kurulan 15 Genç Üniversitenin çeşitli bölümlerdeki öğrencilerine bizzat ders verecekler ve araştırma alanlarında danışmanlık yaparak yol göstereceklerdir.

Üniversiteler araştırma alt yapılarını ve kütüphane olanaklarını karşılıklı olarak birbirlerine açacaklardır. Proje, lisansta olduğu kadar, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki genç akademisyenlere de önemli katkılar verecektir. 

Üniversitelerin “Açık Bilim – Açık Erişim” ve uzaktan eğitim olanakları da salgın döneminde projenin yürütülmesine geniş bir kolaylık sağlayacaktır. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecek olan projenin 2020-2021 akademik yılı bahar dönemi ile itibariyle hayata geçirilmesi planlanıyor. Ayrıca YÖK Anadolu Projesinden yararlanacak olan genç üniversitelerdeki öğrenci sayısı 170 bin 480’dir.

Proje kapsamında imzalanan “eşleştirme protokolü” neleri içeriyor? 

Bir üniversite en fazla iki üniversite ile eşleştirme protokolü yapabilecek. İki üniversite arasındaki eşleşme en fazla 5 bölüm/program düzeyinde yapılabilecek.  Genç üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler kıdemli üniversitelerin eğitim programlarında verilen derslerden yararlanabilecek. Kıdemli üniversitelerde bulunan kıdemli öğretim üyelerinin genç üniversitelerin belirlenen alanlardaki programlarında ders vermesi sağlanacak. Eşleşen üniversitelerin eğitim ve öğretim, araştırma altyapıları ve kütüphane imkânları karşılıklı olarak kullanılabilecek. Kıdemli üniversitelerin sahip olduğu bilgi ve tecrübelerin genç üniversitelere aktarılmasına yönelik planlama yapacak. Eşleşen üniversiteler belirleyecekleri alanlarda ortak yayın ve projeler yürütebilecek. YÖK, Koordinasyon Kurulu'nun yıllık izleme ve değerlendirme raporları sonucuna göre eşleştirmeyi sonlandırma hakkına sahip olacak. 
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: "YÖK, Anadolu, Projesi", nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı