Yeterli öğretmen atanmıyor, mağduriyet giderek artıyor
Haber
23 Temmuz 2021 - Cuma 20:44 Bu haber 1562 kez okundu
 
Yeterli öğretmen atanmıyor, mağduriyet giderek artıyor
Ağustos ayında yapılan KPSS sınavına girmek için gece gündüz çalışan binlerce öğretmen adayı, emeklerinin yeteri kadar atama yapılmama riski yüzünden heba olacağı korkusu ile yaşıyor. Diğer yandan okulların açılmasıyla birlikte binlerce öğretmen adayı, işsiz bir şekil bekliyor.
EĞİTİM Haberi
Yeterli öğretmen atanmıyor, mağduriyet giderek artıyor

Türkiye’nin en sorunlu konularının başında eğitim sistemi ve buna bağlı mezun olan öğretmen adalarının atanma meselesi geliyor. Eğitim fakültelerinden mezun olan binlerce genç, yıllarca eğitim aldıktan ve sınavlara hazırlanmak için emek harcadıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeterli sayıda kadro açmamasından ötürü yarınının ne olacağını bilmediği belirsiz bir sürecin içinde çabalayıp duruyor.

 

“Geleceğim yok”

 

Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarından biri, içinde bulunan durumu şu sözlerle anlatıyor: " Daha fazla atama olmazsa benim bir gelecek planım yok, geleceğim yok ki benim." Ayrıca MEB'in bu yıl, önceki senelere göre çok daha az sayıda kontenjan açması, yine yüz binlerce gençte hayal kırıklığına yol açtı. Bu durum gençlerin açıkta kalmalarına neden oldu.

 

Geçen yıl 440 bin kişi KPSS'ye girdi

 

Eğitim fakültelerinden mezun ya da formasyon alan öğretmen adayları Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girdikten sonra MEB'in açtığı kontenjana göre öğretmen olmak için başvuru yapabiliyor. Diğer yandan bu yıl 1 milyona yakın kişi öğretmen olmak için KPSS'ye girdi. Ancak MEB'in 2021 için açtığı kontenjan 35 bin ile sınırlı kaldı. Bu sayı geçen yıl daha fazlaydı. 

 

  • Girdiği KPSS sınavında birinci olan bir Fransızca öğretmeni kontenjan açılmadığı için atanamadı.
  • KPSS'nin ardından düzenlenen mülakat engeline takılan, sınavda aldığı derece yüksek olmasına rağmen mülakatta elenen ve bunun gerekçesini bilmeyen öğretmen adayları var.
  • Öğretmen olmaya giden yolun farklı aşamalarında mağdur olan, çalışamayan, işsiz kalan, maddi ve manevi olarak yıpranan çok sayıda genç var.
  •  

'150 binden fazla öğretmen açığı var'

 

Öte yandan önceki yıllarda da atanamayan öğretmenlerle beraber mesleğini yapamayan gençlerin sayısı yüz binlere ulaşmış durumda. Eğitim fakültelerinde okuyan öğrenciler de hesaplandığında önümüzdeki 2023 yılına kadar atanmayı bekleyen öğretmenlerin toplam sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor.

 

Ayrıca MEB'in öğretmen açığının çok yüksek olduğunun belirtilmesi bu durumla ilgili ciddi bir tezatlık oluşturuyor. Sayıştay raporlarından, Bakanlık verilerinden ve sahada yaptıkları gözlemlerden yola çıkarak uzmanlar ve sendikalar, MEB'in 150 binin üzerinde öğretmen açığı olduğunu hesaplıyor.

 

MEB, açığı ücretli öğretmenlerle kapatıyor

 

MEB'e yöneltilen eleştiriler arasında öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatması da var. Eğitim fakültesinden mezun olan öğretmen adaylarının yerine, başka bölümlerden mezun olanların düşük maaşlarla ücretli öğretmen olarak çalıştırılmasına karşı çıkılıyor.

 

“Atanamayan 60 gencimiz intihar etti”

 

Çok ciddi bir mağduriyetlerin yaşandığını dile getiren Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, okulların açılacağı 6 Eylül tarihine kadar atamaların yetişemeyeceğini belirterek, hem atama takviminin gözden geçirilmesi hem de ek kontenjan açılması gerektiğini söylüyor.

 

Ataması yapılmadığı için 60 gencin intihar ettiğini be bu durumun Türkiye'nin çok büyük bir sorunu olduğunu dile getiren Akkaş, "Bu gençlerimiz babalarının tarlalarını sürmek için eğitim fakültelerine girmediler, memur, polis olmak için de girmediler. Kağıt toplayan, kasiyerlik yapan gençlerimiz var" ifadelerini kullanıyor.

 

“Bir diğer engel ise mülakat”

 

Diğer yandan öğretmen adaylarının önündeki bir başka en büyük engel ise mülakat. Genel uygulamaya göre KPSS'de alınan puan yuvarlanarak mülakat puanı olarak veriliyor. Buna rağmen sınıf öğretmenliği bölümünden yeni mezun olan bir genç, sınavdan iyi bir puan almasına rağmen mülakattan elendiğini söylüyor. "Mülakatta örgüt bağlantıları, malum yapıyla ilişkinin olup olmadığının araştırıldığını biliyordum” diyen genç, “Ben devlet okullarında okudum, malum yapının dershaneleriyle hiçbir ilişkim yok. Benim de ailemin de hiçbir örgütle bağlantısı yok” ifadelerini kullandı. Elenen genç ayrıca, mülakkattan neden elendiği sorusuna bir yanıt ve muhatap bulamadığını da ekliyor.

 

“Devlete güvenim kalmamış durumda”

 

İlköğretim matematik öğretmenliği mezunu bir başka genç, çok ciddi bir şekilde mağdur olduğunu belirterek, "Kesinlikle devlete güvenim kalmamış durumda. Devletin bana gereken değeri vermediğini düşünüyorum” dedi.

 

“Bakan tarafından kaldırıldığımı hissettim”

 

Okul öncesi öğretmenliği mezunu olan genç, sınavda iyi bir puan aldığını aktararak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bir televizyon programında, 'Her seneki kontenjan ne ise üç aşağı beş yukarı aynı sayıda alacağız' sözlerine isyan ederek, “Ben buna güvenerek aileme atanacağımı söyledim. Ancak kontenjanlar açıklandığında bakanımız tarafından kandırıldığımı hissettim" dedi.

 

Atama olup olmayacağı belirsiz

 

Öte yandan MEB tarafından ek atama yapılacağına dair olumlu bir açıklama yapılmadığı gibi, ek atama olmayacağına dair de bir açıklama yok. Bu yüzden öğretmen adayları aylardır telaş içinde bekliyor. Bakan Ziya Selçuk da, en son yaptığı açıklamalarda, daha fazla atama için gayret gösterdiklerini belirtti.

 

15.000 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN ATAMA TAKVİMİ BELLİ OLDU

https://www.haberdeozgur.com/haber-atama-takvimi-belli-oldu-5624.html

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: atama, öğretmen atamaları, kpss, meb, atama takvimi, atanamayan öğretmenler
Yorumlar
Haber Yazılımı