Yeni yıl zamlarla geldi
Haber
05 Şubat 2021 - Cuma 14:21 Bu haber 8 kez okundu
 
Yeni yıl zamlarla geldi
Türkiye’de yeni yıl zamlarda gelmeye başladı. Gerek özel sektördeki asgari ücrete gerekse kamudaki ücretlere yapılan zamların değersizleştirildiği bu adımların yıl boyunca atılması bekleniyor.
DİĞER Haberi
Yeni yıl zamlarla geldi

Özellikle salgınla birlikte daha da artan geçim derdinin en temel nedenlerinin başında ise alım gücünün zayıflığı geliyor. Artan enflasyon, gıdadaki artış derken yeni yılla birlikte yapılan zamlar, vatandaşın pandemi döneminde evde olmaları nedeniyle maliyetlerin daha fazla artmasına neden oluyor. Peki, yeni yılla birlikte hangi neye hangi zamlar geldi;

ELEKTRİK

Yılın ilk gününde elektriğe yüzde 6 zam yapıldı. Resmi Gazete'deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

DOĞALGAZ

Ocak ayında doğalgaza ise 2 defa zam yapıldı. Yeni yılın ilk günü elektrik fiyatları ile birlikte doğalgaz fiyatlarına da yüzde 21 zam yapılmıştı. Kış mevsiminin ortasında, doğalgaz kullanımının arttığı şu günlerde fiyatlara bir zam daha yapıldı ve dün gece fiyatlarda yine yüzde bir artışa gidildi.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİ

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ortalama yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılmıştı. Bir otomobilin geçiş ücreti 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 10,50 TL'den 13,25 TL'ye, Osmangazi Köprüsü'nde 117,90 TL'den 147,50 TL'ye yükseldi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ise bir otomobilin geçiş ücreti yüzde 25,5 artışla 21,90 TL'den 27,50 TL'ye yükseldi.

AVRASYA TÜNELİNE BÜYÜK ZAM

Yap-işlet devret modeli ile yapılan geçiş garantili Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretine de büyük zam geldi. Yüzde 26’lık fiyat artışıyla otomobiller için Avrasya Tüneli tek yön geçiş ücreti 46 lira, minibüsler için ise 69 lira oldu. Sözleşmeye göre, her yıl iki kez hesaplanan Avrasya Tüneli geçiş ücretine, araç başı 4 dolar araç geçiş ücretinin yanı sıra, ABD enflasyon artışı (Birikimli 10 yıllık enflasyon yüzde 23 dolayında hesaplanıyor) ve yüzde 8 KDV ilave ediliyor.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

Kamuoyunda ‘deprem vergisi' olarak bilinen Özel İletişim Vergisi'ne de zam geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ÖİV oranı yüzde 7,5'ten yüzde 10'a çıkarıldı. 1999 yılında Gölcük Depremi'nin ardından “geçici” olarak getirilen Özel İletişim Vergisi, 2003 yılında AKP hükümeti döneminde kalıcı hale getirilmişti.

GIDA FİYATLARI

Son günlerin en büyük gündem maddesi ise gıda fiyatlarında yaşanan artış oldu. Birçok temel gıda ürününe zam gelirken vatandaşlar da sosyal medyadan gelen zamlara isyan ediyor. Özellikle ayçiçeği yağı fiyatları gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Aralık 2020 itibarıyla yılda yüzde 14.6’ya ulaşan tüketici ve yüzde 20.6’ya ulaşan gıda fiyatları artışıyla Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında Arjantin’in ardından ikinci sıraya yerleşirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında lider konumuna yükseldi.

Bu yılın başında memura yüzde 7.36, emekliye yüzde 8.36, açlık sınırının da altında kalan asgari ücretliye de yüzde 21.56 zam yapılmıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Yeni, yıl, zamlarla, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı