Yapay zeka tüm hızıyla dünyayı sarıyor
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:33 Bu haber 234 kez okundu
 
Yapay zeka tüm hızıyla dünyayı sarıyor
Tüm dünyada dijital dönüşümün önemi her geçen gün artarken, özellikle enerji ve sanayi sektörleri başta olmak üzere, kurumsal şirketler, sanayi kuruluşların ve kamu, dijital dönüşümün arttığı alanlar ve buralardaki tüm açıkların tespiti için yapay zeka teknolojisi kullanılıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Yapay zeka tüm hızıyla dünyayı sarıyor

Yapay zeka alanında Hollanda’da çalışmalarına başlayan ODTÜ’lü akademisyen Dr. Ezgi Avcı’nın doktora çalışmaları üzerine yaptığı yapay zeka ve büyük veri odaklı yüksek teknoloji şirketi Predica AI'nın online olarak yapılan bir etkinliğine katılan Reengen Enerji Kurucu Ortağı ve CEO’su Şahin Çağlayan, şunları söyledi: “EMEA bölgesinin yapay zeka adaptasyonuna destek olup, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümünü hızlandırabildiğimiz için büyük bir mutluluk duyuyorum. IoT Platform teknolojisi ve yapay zekâ ve büyük veri tecrübesi birleşince, enerjiden endüstriye birçok sektörün uçtan uca dijital dönüşümüne güç verebilecek kabiliyette bir organik iş birliği kurmuş olduk.”

TEKNOLOJİLERE YATIRIM YAPILMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Konuya ilişkin konuşan Dr. Ezgi Avcı da, “Dijital dönüşüm sürecinde pek çok şirket, büyük veri ve yapay zeka altyapılarının güçlü olmaması, kaynak eksikliği ve IT&OT sistemleri yüzünden geri kalabiliyor” dedi. Şirketin yatırımcılarından Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul şirketin kurulmasını ve çekirdek yatırımını ilham verici ekiplerin bir araya gelmesi olarak değerlendirirken, “Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerden oluşan kaynaklar doğru şekilde işlenirse ve anlaşılırsa dijital dönüşümü gerçekleştirmenize, ihtiyaçları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Verilerden faydalanarak iç görüler, tahminler ve hedefler oluşturabilmek için de veriyi işleyecek teknolojilere yatırım yapılması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: yapay zeka, yapay zeka teknolojisi, teknoloji, bilim, yapay zeka nedir, yapay zeka ve gelecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı