Yanan ormanlar hayat buluyor, yeni bitkiler yeşerdi
Haber
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 12:27 Bu haber 400 kez okundu
 
Yanan ormanlar hayat buluyor, yeni bitkiler yeşerdi
Yanan ormanlar yeniden canlanıyor. Antalya’ya bağlı Manavgat ilçesinde 75 hektar alanın yangında zarar gördüğü orman alanları yeniden hayat buluyor.
GÜNDEM Haberi
Yanan ormanlar hayat buluyor, yeni bitkiler yeşerdi

Manavgat’ta 28 Temmuz günü başlayıp kısa sürede Akseki, İbradı, Alanya ve Gündoğmuş ilçelerini saran orman yangını 10 günde söndürülmüştü. 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 75 bin hektar alanın zarar gördüğü yangın, Türkiye’nin en büyük yangınlarından biri olarak tarihe geçmişti.

 

HAYAT BELİRTİSİ GÖRÜLDÜ

 

Yangından sonra yaraların sarılmaya devam ettiği bölgede ağustos ayı başlarında da yağmur etkili olmuştu. Yağmurla birlikte bölgede 1 ay gibi kısa süre içerisinde yeniden hayat belirtisi görüldü. Küllerin arasından yeşeren ilk filizler ise hayıt bitkisi oldu.

 

YANAN ALANDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 

Simsiyah orman tabanından yeniden filizlenen yeşil renkli bitkiler bölge için umut ışığı olurken, orman işletme müdürlükleri de yanan alanlarda çalışmalarını devam ettiriyor. Yeşeren bitkilere ilişkin çalışma yapan uzmanlar, ilk olarak sandal, pırnal meşesi, menengiç, mersin, hayıt, tespih çalısı ve zimbitin yanan alanlarda filizlendiğini belirledi. Kesilecek ağaçları da işaretleyen uzmanlar, kesim işleri bittiğinde tekrardan yeşertme çalışmaları için ya tohumlama ya da genç fidan dikimi yöntemine başvuracak. 20 metrekarelik yanan alanda en az 15 kökün yeşerdiği gözlendi.

 

BİRKAÇ AYA GENÇLEŞTİRME ÇALIŞMASINA BAŞLAYACAĞIZ

 

Konuya ilişkin konuşan Akseki Orman İşletme Müdürü Mustafa Sedat Çalış, yangından hemen sonra çalışmalara başlayarak doğanın yeniden kendisini toplamasına yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti. Tespit çalışmalarının sürdüğünün ifade eden Sedat Çalış, Akseki'de dozer ve iş makineleri ile sürüm devam ederken tabiatın da kendisini yenilediğini söyleyerek, “Sandal, pırnal meşesi, menengiç, mersin, hayıt, tespih çalısı ve zimbit gibi bitkilerin kütük sürgünü vermek suretiyle yenilendiklerini gördük. Yılsonu itibariyle alanın gençleştirme çalışmasına başlamayı planlıyoruz" dedi.

 

DOĞAYI TAKLİT EDECEĞİZ

 

Diğer yandan yürütülen çalışmalarda tabiatı taklit etmeye çalıştıklarını da söyleyen Çalış, “Tabiatın sırrını çözmeye çalışıyoruz. En iyi ormancı tabiatı en iyi taklit edendir. Arazinin toprak ve ana kaya yapısına göre ya doğal gençleştirme ya da dikim yapılacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: antalya orman yangını, manavgat orman yangını, orman yangınları, 2021 orma
Yorumlar
Haber Yazılımı