Xiaomi de elektrikli araba üretecek
Haber
30 Mart 2021 - Salı 13:21 Bu haber 32 kez okundu
 
Xiaomi de elektrikli araba üretecek
Xiaomi'nin elektrikli arabaya yatırım yapmayı planladığı belirtildi.
DİĞER Haberi
Xiaomi de elektrikli araba üretecek

Apple, LG ve Huawei'den sonra akıllı telefon üreticisi Xiaomi de, üç yıllık süreçte elektrikli araba sektörüne 15 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Bloomberg News’un haberine göre, akıllı telefon üreticisi Xiaomi, birçok elektrikli araba üreticisinin bulunduğu elektrikli araba pazarına girmeyi planlıyor.

Arama motoru devi Baidu ve Geely de daha önce elektrikli araba üretmek için ortaklık kuracaklarını duyurmuşlardı. Elektrikli araç satışları bu sene sadece Çin’de yüzde 50’den fazla artış kaydederken tüketiciler maliyet ve çevre kaygılarıyla elektrikli otomobile yöneliyor.

Habere göre, Xiaomi planlanan yatırımın yüzde 60’ını kendi karşılayacak, kalanı içinse finansman sağlayacak.

Pekin merkezli şirket, akıllı telefonlarda uyguladığı üretim modelini elektrikli arabalara uygulamayı da planlıyor. Bu konuda da Xiaomi, Foxconn gibi kontratlı üretim yapabilen şirketlere güveniyor. Haberde şirketin eski otomobil üreticileriyle ortaklık kurmayı planlamadığı da belirtildi.

Apple, LG, Huawei ve Foxconn gibi şirketler geçtiğimiz aylarda elektrikli araba üretmek için farklı ortaklıklar kurmayı planladıklarını açıklamışlardı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Xiaomi, de, elektrikli, araba, üretecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı