Volkswagen sadece otomatik vitesli araç üretecek
Haber
31 Ağustos 2021 - Salı 10:34 Bu haber 548 kez okundu
 
Volkswagen sadece otomatik vitesli araç üretecek
Alman otomobil üreticisi Volkswagen, sadece otomatik vitesli araç üreteceğini açıkladı. VW, Passat ve Tiguan modellerinde artık sadece otomatik şanzımanın yer alacağını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Volkswagen sadece otomatik vitesli araç üretecek

Sosyal medyada yer alan habere göre Alman otomobil üreticisi Volkswagen, yeni Tiguan’da manuel vites seçeneğini tamamen bitirecek. Otomotiv devinin bu kararı almasının nedeninin üretim maliyetlerinden tasarruf sağlanması olduğu belirtiliyor.

 

Manuel şanzımanların geliştirilmesini durdurarak maliyetlerden tasarruf etmek isteyen Volkswagen, 2023’ten itibaren piyasaya sürülecek olan kompakt SUV modeli 3.nesil Tiguan ile birlikte manuel şanzıman üretimine son verecek.

 

Diğer Volkswagen modelleri ise manuel şanzımana model değişikliğinin bir parçası olarak kademeli olarak veda edecek. 2030 yılından itibaren Çin, ABD ve Avrupa’nın büyük pazarlarında manuel şanzımanlı bir Volkswagen modeli olmayacağı tahmin ediliyor.

 

FİRMALAR SADECE ELEKTRİKLİ ÜRETECEK

 

Öte yandan otomobil firmaları bir bir elektrikli sadece araç üretme kararı aldı. Lüks otomobil markası Jaguar’ın, 2025 yılından itibaren tamamen elektrikli araç üretir hale getirilmesi planlanıyor. Yeni küresel stratejisini açıklayan Jaguar Land Rover, şirketin 2039 yılına kadar karbon nötr olmasının hedeflendiğini duyurdu.

 

Tüm Jaguar Land Rover araçlarının 2030'a kadar tamamen elektrikli olmasının öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, gelecek 5 yıl içinde tamamen elektrikli 6 Land Rover modelinin çıkarılmasının, ilk elektrikli Land Rover modelinin ise 2024'te sunulmasının hedeflendiği kaydedildi.

 

BENTLEY MOTORS

 

Bir diğer lüks otomobil markalarından Bentley Motors da geçen yılın kasım ayında, 2030'a kadar tamamen elektrikli model yelpazesine geçiş yapacağını duyurmuştu.

 

GENERAL MOTORS

 

Amerikan otomobil üreticisi General Motors ise (GM) geçen ay, 2035'e kadar benzinli ve dizel araç üretimini sonlandırarak sadece elektrikli araç üretmeyi planladığını açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Volkswagen, elektrikli araçlar, otomatik vites, manuel vites, Passa, Tiguan, Bentley Motors, General Motors, Jaguar Land Rover,
Yorumlar
Haber Yazılımı