Vatandaş aşı konusunda ne düşünüyor?
Haber
22 Ocak 2021 - Cuma 11:38 Bu haber 67 kez okundu
 
Vatandaş aşı konusunda ne düşünüyor?
Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de halkın yüzde 44 aşı yaptırmayı düşünmüyor, yüzde 56 ise yaptıracağını belirtiyor.
DİĞER Haberi
Vatandaş aşı konusunda ne düşünüyor?

Araştırma şirketleri StratejiCo ve ERA'nın ortaklığıyla 12 şehirde 18- 55 yaş arasındaki yaş gruplarıyla yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 48’i hükümetin salgına karşı aldığı önlemleri başarılı bulurken, aşıya erişim ve aşılama planlanması konusunda ise yeterli bulanların oranı yüzde 27.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı başarılı bulanların oranı geçen yılın mayıs ayında yüzde 89’ken bu oran geçen ay yüzde 66’ya geriledi.

Kovid-19 konusunda kendini bilgili görenlerin oranı yüzde 80’ken, bu salgından ‘çok endişe duyduğunu’ söyleyenlerin oranı ise yüzde 81.

Diğer yandan araştırmaya katılanların yüzde 79’u Kovid-19 salgının ailesinin maddi durumunu etkilediğini ifade ederken, sosyal hayatını etkilediğini düşünenlerin oranı yüzde 90 ve kendi çalışma durumunu etkilediğini söyleyenlerin oranı yüzde 76.

RUH SAĞLIĞI

Araştırmaya katılanların yüzde 70’i Kovid-19 salgınının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirtirken, fiziksel sağlığını etkilediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 54. Katılımcıların yüzde 9’u da salgın nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

FİNANSAL GELECEK

Ayrıca atılımcıların yüzde 44’ü kendi finansal geleceğine olumsuz bakarken; sadece yüzde 6 finansal geleceğinin daha iyi olacağını düşünüyor. Finans durumunun aynı kalacağını söyleyenlerin oranı yüzde 36’yken, bu konu hakkında fikrinin olmayanların oranı yüzde 13.

ALIŞVERİŞ

Günlük alışverişte fiyatlara salgın öncesine göre daha fazla önem verdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 65’ken, sadece yüzde 3 daha az önem verdiğini belirtti. Yüzde 28 aynı derecede önem verdiğini, yüzde 4 ise fikrinin olmadığını belirtti.

TÜKETİM ALIŞKANLIĞI

Araştırmaya göre koronavirüs pandemisinden önceki tüketim alışkanlıklarına döneceğini söyleyenlerin oranı yüzde 15, kesinlikle dönmeyeceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 10, kısmen döneceğini belirtenlerin oranı yüzde 55 ve fikri olmadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 20.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Vatandaş, aşı, konusunda, ne, düşünüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı