Uzmanlardan müsilaja karşı midye formülü
Haber
21 Haziran 2021 - Pazartesi 20:25 Bu haber 294 kez okundu
 
Uzmanlardan müsilaja karşı midye formülü
Marmara Denizi’nde müsilaj etkisi sürerken, müsilajla mücadele konusunda üç farklı üniversitedeki profesörlerden ortak bir öneri geldi.
GÜNDEM Haberi
Uzmanlardan müsilaja karşı midye formülü

Özellikle Marmara Denizi'ni istila edip denizin altını ve üstünü tehdit eden müsilaja (deniz salyası) karşı Türkiye'nin üç farkı yerinden “midye” önerisi geldi.

MİDYE ÇİFTLİKLERİ ARTTIRILSIN

Konuya ilişkin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Yiğit, denizlerden müsilajı temizlemek için midyenin filtre görevi gördüğünü ve bu durumdan dolayı boğaz ve denizlerde midye çiftliklerinin arttırılması gerektiğini ifade etti.

ÇARE MİDYE TESİSLERİNİ İNŞA ETMEK

Murat Yiğit, boğazlar başta olmak üzere, denizlerde acilen midye çiftliklerinin kurulması gerektiği ifade ederek, "Bu çözümün önünde bazı belediyelerimizin karşı çıktığını görüyoruz, bu son derece yanlış. Çünkü denize filtre yerleştirmek, fabrikalarda yapılan sistemle aynı. Bunun da çaresi midye tesislerini inşa etmekten başka bir şey değil" diye konuştu.

AMERİKA’DA DA AYNI YÖNETEM UYGULANIYOR

Benzer çözüm önerisi Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun’dan geldi. Plankton çoğalmalarına karşı doğal olarak filtre görevi yapan canlıların planktonları belli oranda azaltabileceği ve kullanılabileceğini belirten Prof. Dr. Jale Korun, yoğun endüstrinin bulunduğunu Amerika’nın Rhode Island eyaletinde istiridye, midye gibi kabuklu su üretimi yapıldığını vurguladı.

TÜRKMEN: ÇÖZÜM ÇOK BASİT

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Türkmen de müsilaja karşı midye yönetiminin çözüm olacağını belirten bir diğer isim. Çözüm çok basit olduğunu belirten Türkmen, orta ve uzun vadede kontrollü olarak yosun, midye, istiridye ve deniz salyangozu çiftliklerinin kurulmasının teşvik edileceğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: müsilaj, müsilaj temizliği, marmara denizi, deniz salyası, müsilajın nedenleri, midye,
Yorumlar
Haber Yazılımı