Uzmanlar uyardı: Yeni felaket kaçınılmaz
Haber
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 08:45 Bu haber 256 kez okundu
 
Uzmanlar uyardı: Yeni felaket kaçınılmaz
İklim değişikliği konusunda araştırma yapan Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü, iklim değişikliği ile ilgili küresel doğal felaketin kaçınılmaz olduğunu savundu.
DÜNYA Haberi
Uzmanlar uyardı: Yeni felaket kaçınılmaz

Phys.org’da sitesinde yayınlanan araştırma verilerine göre, bilim insanları yüzlerce iklim senaryosunu inceledi. Sadece bunların 50 tanesi, küresel hava sıcaklığındaki artışı 1.5 derecenin altında tutmaya olanak veriyor. Ancak bu durumun eko sistemin çöküşüne neden olacağı belirtildi.

KARBON SALINIMI VE AĞAÇ DİKİMİ

İncelenen 400’den fazla senaryonun içinde sadece 20 tanesi, küresel ısınmanın olası etkilerini yumuşatmak için fırsat sunuyor. Küresel bir felaketi önlemek için alternatif yollar ise, atmosfere karbon salınımını azaltma ve büyük oranda ağaç dikimi gösterildi. Ancak bu tedbirlerin uygulanmasının zor bir durum olduğu, bundan dolayı sıcaklık artışı riskinin oldukça fazla olduğu uyarısında bulunuldu.

KURUTULAN BATAKLIKLAR

Diğer yandan uzmanların görüşüne göre, bütün ülkelerin Paris İklim Anlaşması’na uymaları halinde küresel ısınmanın olası zararları düşürülebilir. Bunun yanında ülkelerin elektrik tüketimini azaltması ve enerji endüstrisini dekarbonize etmesi şart. Ayrıca toprak kullanımının, atmosferdeki yüksek karbonu emecek şekilde dizayn edilmesi gerektiği ifade edilirken bunun için kurutulan bataklıkların yeniden canlandırılması ve ormanlık alanların artırılması gerektiği vurgulandı.

Hava emisyonlarını azaltmanın sadece teknik değil, politik olarak da zor olacağını itiraf eden bilim insanları, bunun için, yaşam tarzında emsali görülmemiş değişikliğe ve uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: iklim krizi, iklim değişikliği, küresel ısınma, kuraklık, küresel felaket, felaket,
Yorumlar
Haber Yazılımı