Uzaydan dünyaya kesintisiz güç
Haber
06 Mart 2021 - Cumartesi 18:59 Bu haber 41 kez okundu
 
Uzaydan dünyaya kesintisiz güç
Uzaydan Dünya'nın herhangi bir noktasına elektrik gönderebilen güneş paneli başarıyla test edildi. Mevcut kurulum sadece 10 watt'lık enerjiyi yakalayıp Dünya'ya aktarabiliyor. Bir sonraki adım ise, bunu daha fazla güneş ışığı toplayarak daha fazla mikrodalgaya dönüştürecek daha geniş bir alana ölçeklendirmek.
DİĞER Haberi
Uzaydan dünyaya kesintisiz güç

Geçtiğimiz yıl ABD Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B uzay-uçağından yörüngeye fırlatılan güneş paneli, Dünya atmosferinden geçmeyen güneş ışığından gelen enerjiyi yakalıyor. Böylelikle yeryüzündeki kurulumlarla yakalanması imkansız güneş enerjisini kullanabiliyor.

Projeye ilişkin konuşan projenin ortak geliştiricilerinden Dr. Paul Jaffe, CNN'e verdiği demeçte, "Uzayda sadece bu sayede tonlarca ekstre güneş ışığı alıyoruz" dedi.

Projenin bir sonraki adımı ise, bunu daha fazla güneş ışığı toplayarak daha fazla mikrodalgaya dönüştürecek daha geniş bir alana ölçeklendirmek. Mevcut kurulum sadece 10 watt'lık enerjiyi yakalayıp Dünya'ya aktarabiliyor. Bu miktar, taşınabilir bir elektronik cihazı çalıştırmak için yeterli.

Öte yandan ölçeklendirme başarılı olduğu takdirde bahse konu teknoloji yerleşim yerlerindeki aşırı yüklü elektrik şebekelerine rahatlama sağlayacağı gibi dünyanın ücra noktalarına da önemli miktarlarda güç aktarabilir. Sistemin çok yönlülüğü, acil durumlarda veya doğal afet hadiselerinde de yardım amaçlı kullanılabileceği anlamına geliyor.

Uzaydan mikrodalga güç aktarımı üzerine ilk tezini 2013'te yazan Dr. Jaffe, "Güneş enerjisi uydularının diğer tüm güç kaynaklarına nazaran benzersiz avantajı küresel aktarım kabiliyetidir" diyor.

Şikago'ya güç gönderebilir ve bir saniyeden kısa bir süre sonra, ihtiyaç duyuyorsanız bu kez Londra'ya veya Brazilya'ya yollayabilirsiniz. Bu potansiyelin gerçekleştirilebilmesi için mevcut ticari uzay girişimi maliyetleri değerlendirildiğinde ekonomik bakımdan uygun olmayan bir kilometrelik uzay antenine ihtiyaç duyuluyor.

Ancak Jeff Bezos'un Blue Origin'i ve Elon Musk'ın SpaceX'i gibi özel şirketler vasıtasıyla tekrar kullanılabilir hızlı roketlerin geliştirilmesi, maliyetlerin hızla düştüğü ve sistemin gelecekte uygulanabilir olabileceği anlamı taşıyor.

Deney sonuçlarının yayımlandığı IEEE Journal of Microwaves isimli bilimsel yayında, güç aktarımı teknolojisinin en uç uygulamasının "sınırsız elektrik gücünün Dünya'ya sürekli aktarımı" olduğu belirtildi.

Uzay tabanlı güneş enerjisinin temel teknolojilerinin daha fazla sergilenmesi amacıyla 2023'te yörüngeye birden fazla fırlatma gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Uzaydan, dünyaya, kesintisiz, güç,
Yorumlar
Haber Yazılımı