Uygur Bölgesi'nde yaşanan demografik değişim
Haber
19 Mayıs 2020 - Salı 01:26 Bu haber 76 kez okundu
 
Uygur Bölgesi'nde yaşanan demografik değişim
Çin yönetimi tarafından yoğun baskı ve kontrol altında tutulan Uygur Türkleri'nin bölgedeki nüfusunun sistematik bir şekilde azaltıldığı ifade ediliyor.
DİĞER Haberi
Uygur Bölgesi'nde yaşanan demografik değişim

Avustralya merkezli Mercatornet'in raporuna göre, Rapor Doğu Türkistan'daki Uygur nüfusu, komünist rejimin 2017'den beri kurduğu kamplar yüzünden önemli ölçüde azaldı. Raporda ayrıca, demografik değişime dünya ülkelerinin göz yumduğu belirtildi.

Raporda yapılan tespitlerden biri doğum oranlarıyla ilgili. Araştırmalara göre; 3 sene önce Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki en yüksek doğum oranı Uygur Bölgesi'nde kaydedilmiş. Ancak bu tarihten sonra Doğu Türkistan Çin’in en düşük doğum oranına sahip bölgesi haline gelmiş.

Raporda ifade edilen bilgiler ışığında 2017 yılı içinde bölgede 345 bin bebeğin doğduğu ifade edilirken, bu sayının 2019 yılı boyunca 205 bine düştüğü ve doğum oranının yüzde 15,88’den yüzde 8,4’e düştüğü görüldü.

HOTAN VE KAŞGAR'DA DÜŞÜŞ ÇOK FAZLA

Doğu Türkistan'daki diğer kentler Hotan ve Kaşgar’da da Türk nüfusunun belirgin bir şekilde düştüğü gözlendi. 2017’de Hotan'daki Uygur nüfusundaki artış yüzde 3,1 iken, bu oran 2018'de yüzde 0,3’tü. Kaşgar'da ise yüzde 13 olan doğum oranı 2018'de yüzde 7.94'e düştü.

Bu duruma ilişkin konuşan ABD’li antropolog ve sivil toplum aktivisti Adrian Zenz, düşüşün toplama kamplarından kaynaklandığının yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti.

Siyasi ortamın nüfus oranına yansıdığını dile getiren Miami Üniversitesi'nden Profesör Stanley Tups ise, Uygur gençlerin çalıştırılmak üzere Çin’in diğer bölgelerine gönderilmesinin gençlerin evlenme ve çocuk sahibi olma şansını azalttığını dile getirdi.

Çin yönetiminin Uygur Türkleri için kurduğu ve Birleşmiş Milletler raporlarına da yansıyan insanlık dışı kamplarda en az 1 milyon Uygur tutuluyor.

Ancak Pekin yönetimi bu kamplar için 'Aşırıcılığı engelleme' ve 'Meslek edindirme kursu' nitelendirmeleri kullanmayı tercih ediyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Uygur, Bölgesi'nde, yaşanan, demografik, değişim,
Yorumlar
Haber Yazılımı