Ürdün'de darbe girişimi
Haber
03 Nisan 2021 - Cumartesi 21:43 Bu haber 42 kez okundu
 
Ürdün'de darbe girişimi
Ürdünlü yetkililer, Kral 2. Abdullah’a darbe girişimi hazırlığı yapan krallığın eski veliaht prensi Prens Hamza bin Hüseyin de dahil yaklaşık 20 kişinin tutuklandığını duyurdu.
DİĞER Haberi
Ürdün'de darbe girişimi

The Washinton Post, eski Ürdün Kralı Hüseyin'in Amerika doğumlu dördüncü eşi Kraliçe Nur'un en büyük oğlu olan Prens Hamza bin Hüseyin, üvey ağabeyi Kral II. Abdullah’a darbe hazırlığı yaptığı için gözaltına alındığını yazdı.

Haberde, tutuklananlar arasında Suudi Arabistan'ın eski kraliyet elçisi Şerif Hassan bin Zaid ve kraliyetin eski danışmanlarından Basem İbrahim Awadallah'ın da bulunduğu belirtildi.

Kral II. Abdullah’ın bir danışmanı ise tutuklamaların "ülkenin istikrarına yönelik bir tehdit" ile ilgili olduğunu doğruladı. Ürdünlü bir istihbarat yetkilisi de, darbe planını "iyi organize edilmiş bir plan" olarak nitelendirdi ancak ayrıntılarına ilişkin açıklama yapmadı. Söz konusu yetkili, darbecilerin "yabancı bağları" olabileceğini de söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ile yakın bir müttefik olan Ürdün, Covid-19 salgınının yanı sıra kuzey komşusu Suriye'den gelen büyük mülteci dalgalası nedeniyle ekonomik zorluklar yaşıyor.

PRENS HAMZA KİMDİR?

Ürdün’ün 1999’da ölen kralı Hüseyin bin Talal ile Kraliçe Nur’un evliliğinden dünyaya gelen Prens Hamza, Kral Abdullah’ın eski veliaht prensi.

Kral Abdullah, Kral Hüseyin’in sonradan boşandığı İngiliz eşi Prenses Mona’nın oğlu.

Kral Hüseyin, ölümünden önce Kraliçe Nur’la evli olmasına rağmen, boşandığı eşinden doğan oğlu Abdullah’ı veliaht prens ilan etmişti.

Ürdün’ün mevcut veliahtı ise, Kral Abdullah’ın oğlu Prens Hüseyin. Kral Abdullah, kardeşinin yerine oğlunu veliaht prens olarak seçmişti.  

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Ürdün'de, darbe, girişimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı