Uluslararası uçuşlarda aşı zorunluluğu mu geliyor?
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 12:08 Bu haber 97 kez okundu
 
Uluslararası uçuşlarda aşı zorunluluğu mu geliyor?
Avustralya'nın milli havayolu şirketi Qantas'ın CEO'su Alan Jones, korona virüs aşısı çıktıktan sonra, uluslararası seferlerde yolculara aşı yaptırma zorunluluğu getireceklerini söyledi.
DİĞER Haberi
Uluslararası uçuşlarda aşı zorunluluğu mu geliyor?

Jones, Nine News'a yaptığı açıklamada taşıma sözleşmesinde değişiklik yapacaklarını ve yolcuların uçuş öncesi Kovid-19 aşısı yaptırdıklarını kanıtlamalarını isteyeceklerini söyledi.

İç hatlar için de konuşan Jones, gerekli olup olmayacağını o dönemdeki koşulların belirleyeceğini ifade ederek, "Uluslararası uçuşlarda, gelen ve giden yolcular için bunun bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Diğer şirketler de benzer uygulamayı devreye sokabilir

Uluslararası seyahatler için aşı zorunluluğunu gündeme getiren ilk havayolu şirketi Qantas olmasına rağmen diğer şirketlerin de aynı yolu izleyebileceği söyleniyor.

Air Asia Sözcüsü de yolcular için aşı zorunluluğunu değerlendireceklerini açıkladı.

Yeni Zelanda Havayolları Air New Zealand'dan yapılan açıklamada da "Sınırların ne zaman ve nasıl açılacağına hükümetler karar verecek ve yetkili makamlarla iş birliği yapacağız" denildi.

Öte yandan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), aşı bilgilerini içeren dijital bir sağlık karnesinin sınırların açılmasında büyük önem taşıdığını duyurdu. Kuruluş, karneyle ilgili çalışmaların son aşamasına geldiğini ve bu yılın sonunda pilot uygulamaya başlanacağını açıkladı.

IATA, buna bağlı olarak 2021 ilk çeyreğinde uygulamaya geçileceğini belirtti. IATA Genel Müdürü ve CEO'su Alexandre de Juniac şunları söyledi: "Sınırlarda çifte kilit var. Uluslararası seferlerde yolcuların karantina önlemlerine gerek duyulmadan seyahat edebilmesini sağlayacak ilk anahtar korona virüs testi. İkinci anahtar ise sınır denetim mevzuatlarına uygun olarak yolcuların test verilerini doğrulayacak ve bunların güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlayacak küresel bir veri altyapısı kurmak" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Uluslararası, uçuşlarda, aşı, zorunluluğu, mu, geliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı