Ülkemizde İlaç Yokluk Seviyesi Sınırda!
Haber
06 Mayıs 2022 - Cuma 15:07 Bu haber 533 kez okundu
 
Ülkemizde İlaç Yokluk Seviyesi Sınırda!
Türkiye’de ne yazık ki son dönemlerde ciddi derece ilaç yokluk seviyesi göze çarpmış durumda. İlaç fiyatları ve temini kapsamında meydana gelen belirsizlikler sonucunda sağlık sektöründe pek çok kişi önümüzdeki aydan itibaren ilaç sıkıntısının giderek büyüyebileceği ön görüsünde. Uzmanlar akılcı ve çözüm odaklı politikaların yaklaşımı olmazsa ne yazık ki Türkiye’de ilaç yokluk seviyesinde olumsuz artışların meydana gelebileceğini bu durumdan insanların oldukça fazla etkileyebileceğini vurguluyor.
SAĞLIK Haberi
Ülkemizde İlaç Yokluk Seviyesi Sınırda!

Başer: Hastalarımız Çok Acı Çekiyor

Yapılan araştırmaya göre özellikle altı çizilmesi gerekir ki hem kalp yetmezliği hem de hipertansiyon ile ilgili ilaçlar piyasada artık oldukça zor bulunuyor. Prof. Dr. Bengi Başer ise yapmış olduğu bir açıklamada “Digoxin elimizde eşdeğeri olan bir ilaç değil. Kalp yetmezliklerinde, bazı ritim bozukluklarında önemli bir ilaç. Tehlike büyük, yerini başka bir ilacın tutmayacağı ilacı bulamıyoruz. Hastalarımız çok acı çekiyor. İfadelerini kullandı.

 

Türk lirasının Döviz ile Çekişmesi Hastaları Olumsuz Etkiledi

Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi ne yazık ki sağlık sektörüne olumsuz anlamda etkilemiş oldu. Maliyetler artınca insanlar artık ilaçları alamaz hale geldi.

Uzmanlara göre ciddi ilaç fiyatı artışının önüne geçilmez ise ya da doğru ve tamamı ile çözüm odaklı politikalar uygulanmazsa insanlar ne yazık ki ilaçlarını satın alamayacak. Bu durum özellikle kronik hastaları çok yakından ilgilendiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ülkemizde, İlaç, Yokluk, Seviyesi, Sınırda!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı