Uçan arabalar 4 yıl içinde Türkiye semalarında olacak
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 11:35 Bu haber 180 kez okundu
 
Uçan arabalar 4 yıl içinde Türkiye semalarında olacak
Türkiye’nin yerli teknoloji firması olan Softtech’in hem yatırımcısı hem de geliştiricisi olduğu uçan araba AirCar’ın ilk prototipi ve deneme uçuşu bitti.
TEKNOLOJİ Haberi
Uçan arabalar 4 yıl içinde Türkiye semalarında olacak

İki yolcu kapasiteli bir uçan araba olacak

Edinilen bilgilere göre yerli otonom araç olarak tasarlanan AirCar, 8 pervaneli ve iki yolcu kapasiteli bir uçan araba olacak. İki yolcu ile 50 kilometre, tek yolcu ile 80 kilometre menzil yapabilecek aracın boş ağırlığı 250 kilogram.

4 yıl içinde İstanbul semalarında uçması hedefleniyor.

Yolcu ile birlikte 450 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunacak aracın 2023-2024 yılında kargo ve hava kurtarma aracı versiyonlarının üretilmesi hedefleniyor. 2025 yılında İstanbul semalarında uçmaya hazır olması planlanan AirCar’da bir sonraki hedef uçan arabanın 4 kişilik versiyonunun çalışmalarına başlamak.

Uçan arabalara artık çok yakınız

Projeye ilişkin konuşan Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, şu anda dünyada 300’den fazla girişimin elektrikli uçan arabalar üzerinde çalıştığını ve bunların yüzde 30’unun gelecek 5 yıl içerisinde ticari olarak hava taksi hizmetine başlamayı hedeflediğini belirterek, “Hayal gibi görünen uçan arabalara artık çok yakınız" dedi.

Şehirlerdeki trafik problemini çözmeyi planlıyoruz

AirCar’ın şehirlerde yaşanan trafik problemini hava yolu ile çözmek amacıyla 4 yıl önce kurulan bir girişim olduğunu belirten AirCar Kurucusu Eray Altunbozar ise şunları söyledi: "Şehirlerdeki trafik problemini iki kişilik, elektrikli ve otonom uçan arabalar ile çözmeyi hedefliyoruz. Bu sistemin en önemli kısımlarından birisi ise yazılım. 2019 yılında AirCar’ın yazılımının gerçekleştirilmesi için ekip arayışındayken Softtech ile yollarımız kesişti. İlk etapta sadece personel desteği ile başlayan iş birliğimiz bugün partnerlik düzeyine ulaştı. AirCar’ı tam otonom sistemler ile geliştirerek yazılım ve otonom sistemlerde alanında öncü firma yapma amacındayız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: uçan arabalar, otonom araçlar, yerli uçan araba, AirCar,
Yorumlar
Haber Yazılımı