TURKOVAC hakkında merak edilen her şey
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 10:24 Bu haber 465 kez okundu
 
TURKOVAC hakkında merak edilen her şey
Erciyes Üniversitesi'nde Prof. Dr. Aykut Özdarendeli liderliğinde hazırlanan TURKOVAC aşısı acil kullanım onayına yaklaştı. Türkiye, "TURKOVAC" ismini ise ilk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan duydu.
SAĞLIK Haberi
TURKOVAC hakkında merak edilen her şey

EKİM AYINDA SERİ ÜRETİME GEÇECEĞİZ

 

Geçen günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TURKOVAC’ın acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldiğini duyurmuştu. Bir tesiste üretimine başlandığını da söyleyen Bakan Koca, "TURKOVAC aşımız ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

 

FAZ 3 ÇALIŞMASI İÇİN BİRÇOK ÜLKE İLE GÖRÜŞÜLÜYOR

 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yerli aşı olan TURKOVAC'ın Faz 3 çalışmaları için birçok ülke ile görüşüldüğünü de söyledi. Peki yerli aşı hakkında neler biliniyor?

 

TURKOVAC'I KİM GELİŞTİRİYOR?

 

Tüm dünyada devam eden çalışmalarını sürdüren ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Türkiye'de şimdiye kadar Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen 10’dan fazla aşı çalışması sürüyor. Bu projeler Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. kurum/kuruluşlarında yürütülüyor.

 

TURKOVAC HANGİ YÖNTEMLE ÜRETİLİYOR?

 

Koronavirüs aşıları, vücudun bağışıklık sistemine hastalığa neden olan virüsü güvenli bir şekilde tanıtmayı ve yok etmeyi öğretecek şekilde tasarlanıyor. Dünyada yaygın olarak kullanılan koronavirüs aşıları ise; inaktif, Viral Vektör ve mRNA yöntemleriyle üretiliyor.

 

Yerli aşı olan TURKOVAC aşısı da Sinovac ile aynı şekilde inaktif yöntemiyle üretiliyor.

 

Geleneksel yöntem olarak bilinen inaktif yönteminde virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek insan vücuduna zarar verilmeden bağışıklık uyarılıyor. Bu tür aşılarda üretimi diğerlerine göre daha zor ve yavaş oluyor.

 

TURKOVAC AŞISINDA ÇALIŞMALAR NE AŞAMADA?

 

TURKOVAC aşısında şu an faz 3 çalışmaları yürütülüyor. Ancak şu ana kadar toplamda kaç kişinin bu çalışmalara katıldığı ve tıbbi sonuçlarının ne olduğu henüz bilinmiyor.

 

TURKOVAC’IN KORUYUCULUĞU NEDİR?

 

TURKOVAC aşısıyla ilgili yapılan son faz çalışmalarının sonuçları henüz net olarak açıklanmadı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: turkovac, yerli aşı, yerli aşı çıktı mı, koronavirüs aşısı, turkovac güvenli mi, yerli aşı çalışmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı