‘Türkiye yüksek risk alanı ilan edildi’
Haber
13 Ağustos 2021 - Cuma 20:55 Bu haber 342 kez okundu
 
‘Türkiye yüksek risk alanı ilan edildi’
Almanya, Türkiye, ABD ve İsrail'i yüksek risk alanı ilan etti. Almanya’ya söz konusu ülkelerden girenler aşı olduklarına veya koronavirüsü geçirip iyileştiklerine dair kanıt sunamazlarsa 10 gün karantinaya girmek zorunda kalacak.
DÜNYA Haberi
‘Türkiye yüksek risk alanı ilan edildi’

Daha önce yazın gelmesi ve vaka sayılarının düşmesiyle birlikte haziran ayında Türkiye'yi riskli ülkeler listesinden çıkaran Almanya, ABD ve İsrail ile birlikte Türkiye'yi yeniden yüksek risk alanı ilan etti.

 

Almanya’nın listeden çıkardığı ülkeler

 

Almanya medyasına göre Karadağ ve Vietnam da yüksek risk grubu listesinden çıkarıldı. Lizbon ve Algarve haricinde Portekiz'in de yüksek risk kategorisinden çıkarılmasına karar verildi.

 

17 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak

 

Ayrıca Türkiye hakkında verilen değişiklik kararının 17 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edildi. Diğer ülkelere yönelik değişiklikler ise 15 Ağustos tarihinde uygulamaya konulacak. Almanya’ya listede olan ülkelerden girenler aşı olduklarına veya koronavirüs geçirip iyileştiklerine dair kanıt sunamazlarsa 10 gün karantinaya girecek.

 

Türkiye haziran ayında listeden çıkarılmıştı

 

Öte yandan Almanya vaka sayılarının azalmasıyla haziran ayı başında Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler kategorisinden riskli ülkeler kategorisinden çıkarılmıştı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Haziran ayında alınan bu karardan önce Türkiye’nin bulunduğu kategoriden çıkarılması için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la birlikte Almanya’ya giderek temaslarda bulunmuştu.

 

Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı

 

Haziran ayında Türkiye'de 2 milyon 540 bin 872 yabancı ziyaretçi gelirken, bu ziyaretçilerin 236 bin 307'si Almanya vatandaşlarından oluştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Almanya Türkiye kararı, Türkiye vaka sayıları, koronavirüs salgını, salgın tedbirleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı