Türkiye'ye 100 milyon doz aşı geliyor
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 13:52 Bu haber 519 kez okundu
 
Türkiye'ye 100 milyon doz aşı geliyor
Önümüzdeki 4 ay içinde 10 milyon Çin aşısı ve 90 milyon BioNTech aşısının getireceklerini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin'in de gelecek ayının başında Türkiye’ye geleceğini belirtti.
SAĞLIK Haberi
Türkiye'ye 100 milyon doz aşı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı konusundaki son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bu hafta içinde Çin’den 10 milyon doz yeni Sinovac aşısının getirileceğini duyuran Bakan Koca, önümüzdeki 3 4 aya kadar da 90 milyon BioNTech aşısı geleceğini belirtti.

SİNOVAC’IN ÜRETİMİ

Kabine toplantısının ardından soruları cevaplayan Bakan Fahrettin Koca aşı çalışmalarına ilişkin merak edilen konulara değindi. Bu hafta Çin'den ciddi miktarda Sinovac aşısının gelmesini beklediklerini söyleyen Koca, şunları söyledi: “Biliyorsunuz Sinovac aşısı için üretim izni verilmişti ancak üretimin kısa vadede gerçekleşmesi zor. Ayrıca diğer aşıların tedariki konusunda çalışmalarınız sürüyor. Haziran ayında 30 milyon ve eylül ayına kadar da 60 milyon doz doz BioNTech aşısı gelecek.”

ŞAHİN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Bakan Koca ayrıca BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in gelecek ayın başında aşı kampanyasına destek için Türkiye’ye geleceğini ifade etti.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK

Aşı takvimi ile ilgili hedefin gelecek ayın sonuna kadar 18-20 yaş üstü herkesin aşı olmasını sağlamak olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelecek aylarda yapılacak aşılarla birlikte, Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz aylarından yakalanabileceğini de söyledi.

YERLİ AŞI

Diğer yandan, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bütün aşı çalışmalarında Faz-3 aşamasına geçilmeyeceğini, yalnızca verimli olan çalışmalarda Faz-3’ün süreceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uğur Şahin, aşı, aşı çalışmaları, yerli aşı, sinovac, çin aşısı, alman aşısı, BioNtech,
Yorumlar
Haber Yazılımı