"Türkiye Suriye ile barışacak"
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:23 Bu haber 292 kez okundu
 
"Türkiye Suriye ile barışacak"
Suriye ile ilişkilere değinen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen’den dikkat Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin mutlaka iyileşeceğini belirterek, "Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir" dedi.
- Haberi

AK Parti’den Suriye ile ilgili dikkat çeken açıklama geldi. Konuyla ilgili olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Ulusal Kanal’ın sorularını yanıtladı.

Açıklamalarına Akdeniz ile başlayan Mustafa Şen, şunları söyled: "Vatanımız, Mavi Vatan'la 1.5 kat büyüdü. Bu da şöyle olmadı: 2 tane haritadan anlayan amiralimiz gelip 'Sayın Cumhurbaşkanımız siz bizim başkomutanımızsınız anayasal olarak. Size şöyle bir harita çizelim' demediler, bunun savaşı verildi."

Doğu Akdeniz Türk Gölü

Ardından Şen, şunları kaydetti, "Savaşı verilerek Doğu Akdeniz yarıdan bu tarafa Türk gölüne dönüştü farkındaysanız. Şimdi Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek. Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir. Kardeş olduğumuz da nerden belli? Suriyeliler Türkiye’de. Neden buraya geldiler? Çoğu Arapça konuştuğu halde neden Türkçe konuşan bir yere geldi? Çünkü kardeş olduğunu biliyordu.

Öyle ya da böyle olacak

120 sene önce siz buradan Şam’a gitmek isteseydiniz pasaport taşıyor olmayacaktınız. O zaman pasaport yoktu ama olsaydı diyorum. Bu kardeşler mutlaka tek el, tek hane, tek mahalle olarak tekrar bir düzen ortaya koyacaklar. O zaman Suriye’yle olan Mavi Vatan zaten masmavi vatan. Bu olacak. Öyle ya da böyle olacak."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriye, Türkiye Suriye ilişkileri, Doğu Akdeniz krizi, Orta Doğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı