Türkiye pasaportu en güçlü 52. ülke
Haber
20 Nisan 2021 - Salı 11:17 Bu haber 205 kez okundu
 
Türkiye pasaportu en güçlü 52. ülke
2021 yılın en güçlü pasaportlarını açıkladı. Listede Türkiye 111 varış noktasıyla 52. sırada yer aldı
DİĞER Haberi
Türkiye pasaportu en güçlü 52. ülke

Sözcü’nün haberine göre 15 yıldır düzenli olarak dünyanın en güçlü pasaportlarını takip eden Henley Pasaport Endeksi, son analizlerini yayınladı. Japonya, dünyadaki 193 varış noktasına vizesiz erişim sunan pasaportuyla bir kez daha lider. 

Geçici kısıtlamaların analize yansımadığını belirten Endeksi hazırlayan İngiltere merkezli vatandaşlık danışmanlığı şirketi Henley & Partners, "Küresel olarak hala kapsamlı seyahat kısıtlamaları uygulandığından, uluslararası seyahat özgürlüğünün her seviyesi şu an için teorik kalıyor” dedi.  

TÜRKİYE 52. SIRADA 

Şirket aynı zamanda Japonya’nın ilk sırada yer almasını biraz ironik bulduklarını belirterek, ülkenin kısa süre önce yeniden planlanan Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan yurt dışından izleyicileri engelleme kararı aldığını hatırlattı. 

Endekste 111 varış noktasıyla 52. sırada yer alan Türkiye, Arnavutluk, Gürcistan, Bosna Hersek, Mikronezya ve Moldova gibi ülkelerin gerisinde kaldı. 

ÇİN VE BAE PASAPORTU YÜKSELİŞTE 

Singapur 192 puanla ikinci sırada, Güney Kore ise Almanya ile üçüncü sırada 191 puanla yer alıyor. Her zaman olduğu gibi, kalan ilk 10 sıranın çoğu AB ülkeleri tarafından kapılmış durumda. İngiltere ve ABD, 2014’te ilk sırada yer alırken şu anda İsviçre, Belçika ve Yeni Zelanda ile birlikte yedinci sırada yer alıyorlar.  

Seyahat özgürlüğü açısından, son on yılın en büyük başarı hikâyeleri Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait. 2011’den bu yana, Çin 22 sıra tırmanırken – 90. sıradan 68. sıraya kadar – BAE 65. sıradan 15. sıraya yükseliyor. Dünya çapında diplomatik bağların güçlenmesiyle beraber vatandaşlara da izin verildiği ortaya çıkıyor. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Türkiye, pasaportu, en, güçlü, 52., ülke,
Yorumlar
Haber Yazılımı