Türkiye’nin en büyük kızılötesi teleskobu bitiyor
Haber
14 Ekim 2021 - Perşembe 12:24 Bu haber 241 kez okundu
 
Türkiye’nin en büyük kızılötesi teleskobu bitiyor
Erzurum’da yapımı devam eden Türkiye'nin en büyük kızılötesi teleskobu, gelecek yıl ilk ışığını alacak.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye’nin en büyük kızılötesi teleskobu bitiyor

Atatürk Üniversitesi’nin yürüttüğü Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) çalışmaları bitmek üzere. Yeni YÖK Vizyonu çerçevesinde, Atatürk Üniversitesinin Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamındaki en büyük ve önemli yatırımlarından olan DAG projesi, ilk ışığın alınacağı 2022 yılını bekliyor.

 

ÖNEMLİ PROJELER YÜRÜTÜLECEK

 

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürlüğü bünyesinde başarıyla yürütülen DAG Projesi sayesinde, Türkiye’nin en büyük çaplı (4 m) hem görsel (VIS) hem de yakın kırmızı ötesi (NIR, <3 micron) bölgede gözlem yapacak teleskobuyla, astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanlarında uluslararası düzeyde projelerin ve ortak çalışmaların yürütüleceği büyük gözlemevi kurulmaya devam ediyor.

 

TELESKOP İTALYA’DAN GETİRİLDİ

 

Bu kapsamda İtalya’da yapılan DAG’ın teleskobu 26 Şubat 2021’de 100 tonluk 6 tırlık filo ile Erzurum’a getirilmişti. Atatürk Üniversitesi’nin tahsis ettiği özel hangarlarda koruma altına alınan parçalar havaların ısınmasıyla parçalar halinde 3 bin 170 metre yüksekliğindeki Konaklı Dağına çıkartıldı.

 

İLK IŞIĞI GELECEK YIL ALACAK

 

Projede son kısma ulaşan mühendisler bu aşamada teleskobun kurulumunu sağlıyor. Parçaların montajının ardından DAG’ın 2022 yılında ilk ışığı alması bekleniyor. Ayrıca teleskobun montajlama kısmı ise yerleştirilen kameralar ile 24 saat boyunca takip ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: teleskop, Atatürk Üniversitesi, Doğu Anadolu Gözlemevi, uzay, uzay araştırmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı