Türkiye'den Somali’ye 30 milyon dolar hibe
Haber
05 Ağustos 2021 - Perşembe 09:53 Bu haber 550 kez okundu
 
Türkiye'den Somali’ye 30 milyon dolar hibe
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Somali'ye 30 milyon dolar hibe verilecek.
EKONOMİ Haberi
Türkiye'den Somali’ye 30 milyon dolar hibe

Erdoğan’ın imzaladığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Verilecek para “Milletlerarası Andlaşma” kapsamında verilecek. Bu anlaşma gereği Somali’ye bir yılda 30 milyon dolarlık hibe verilemesi kararlaştırıldı. Ayrıca kararda, Somali'ye aylık yardımın ise 2.5 milyon dolar olacağı da ifade edildi.

Somali’den mali ve ilerleme raporu sunması istendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile verilen kararda, Somali'nin “hibeyi bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi” için kullanacağı ifadeleri yer aldı. Somali'nin hibe için mali ve ilerleme raporu sunması da istendi.

Türkiye “donör” Somali “alıcı

Türkiye Cumhuriyeti’nin “donör”, Somali Federal Cumhuriyeti’nin ise “alıcı” olarak belirtildiği anlaşmada şu ifadelere yer verildi: Donör, iç hukuku ve yıllık bütçe ödenekleri çerçevesinde, alıcıya aylık 2 milyon 500 bin ABD doları olmak üzere 30 milyon ABD dolarını aşmayacak şekilde hibe nitelikli bir finansal katkı sağlayacaktır.

Geçen senede yardım yapılmıştı

Alıcı hibeyi bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amaçları için kullanacaktır. Hibe, alıcının mali kuralları, idari düzenlemeleri ve uygulamalarına uygun olarak denetlenecektir. Türkiye, geçtiğimiz sene de Somali’nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulunmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Somali'ye yardım, Resmi Gazete, IMF, Türkiye'den yardım, Türkiye'den Somali'ye yardım,
Yorumlar
Haber Yazılımı