Türkiye'den Almanya’ya iltica başvurusu artıyor
Haber
04 Aralık 2020 - Cuma 09:53 Bu haber 27 kez okundu
 
Türkiye'den Almanya’ya iltica başvurusu artıyor
Alman hükümetinin 2019 yılı göç raporuna göre Türkiye'den yüksek nitelikli iş gücü göçü ve ilticaların sayısında artış sürüyor. Türkiye'den 990 kişi Mavi Kart alırken 10 bin 784 kişi iltica başvurusu yaptı.
DİĞER Haberi
Türkiye'den Almanya’ya iltica başvurusu artıyor

Alman hükümeti tarafından hazırlanan 2019 yılı göç raporu açıklandı. Rapora göre, Almanya'da yaklaşık her dört kişiden biri göçmen kökenli. Federal İstatistik Dairesi, göçmenlerin en çok geldiği ülkelerin sırasıyla Türkiye, Polonya ve Rusya olduğunu kaydetti. Türkiye vatandaşları ülkedeki en büyük yabancı uyruklu grup olmayı sürdürürken Almanya'ya göçlerde beşinci ve ilticalarda üçüncü sırada yer aldı.

İstatistiklere göre Türkiye'den Almanya'ya göçenlerin sayısı 2018'e göre yüzde 8,8'lik artışla 51 bin 610 kişi olarak gerçekleşti. Türkiye'ye göç edenlerin sayısı ise yüzde 2,6'lık artışla 30 bin 506 kişi oldu.

Almanya'ya göç veren ülkeler arasında Romanya, Polonya, Bulgaristan ve İtalya'nın ardından Türkiye yüzde 3,3'lük oranla beşinci sırada geliyor. Almanya'dan yurt dışına göçte ise yine ilk sıralarda yer alan Romanya, Polonya, Bulgaristan ve İtalya'yı Macaristan izliyor. Türkiye, Almanya'dan göç edilen ülkeler arasında yüzde 2,5'lik payla altıncı sırada.

Ayrıca rapora göre Almanya'da yaşayan Türkiye vatandaşlarının yüzde 77,9'u ülkede en az 20 yıldır ikamet ediyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Türkiye'den, Almanya’ya, iltica, başvurusu, artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı