Türkiye'de aşılama süreci nasıl işlenecek
Haber
12 Aralık 2020 - Cumartesi 20:47 Bu haber 138 kez okundu
 
Türkiye'de aşılama süreci nasıl işlenecek
Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için ilk aşı uygulamalarının, 25 Aralık’ta başlaması planlanıyor.
DİĞER Haberi
Türkiye'de aşılama süreci nasıl işlenecek

Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan'ın haberinden edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin Çin’le yaptığı anlaşma doğrultusunda alınan 10 milyon doz aşının, çift doz olarak ilk 5 milyon kişiye yapılmasıyla planlanıyor.

Ayrıca büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra, il ve ilçelere göre aşı haritası hazırlanıyor.

SİSTEM ŞÖYLE İŞLEYECEK:

1- Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl taşınacağı, lojistiği, ilçelere kadar nasıl dağıtılacağı konusunda hazırlıkları tamamlamak üzere.

2- Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak.

3- Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.

4- Diğer aşılardaki takip sistemi, koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

5- Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.

6- Aşının hazırlanması, 10-13 günlük bir süre gerektiriyor.

7- Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek. Ardından diğer bağlantılar ve yeni alımlar gündeme gelecek.

8- Şubat ayına gelindiğinde, dünya genelinde bir aşı fazlası yaşanabilir. Çünkü ülkelerin çoğu yapabileceklerinden fazla aşı sipariş verdi.

9- Toplumlarda aşılama oranının 50-60 civarında olduğu hesaba katıldığında zorunlu olmadığı sürece, aşı fazlası doğabilecek.

SOĞUK HAVA ZİNCİRİ TEDBİRİ

Aşıların taşınmasında soğuk hava zinciri kullanılacak. 1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposu bulunduğu, gerekirse bu sayının arttırılabileceği belirtildi. Daha önceki tecrübelere dayanarak, günde 300-450 bin arasında aşılama yapılabildiği bilgisi paylaşıldı. Çin aşısı 3 yıl buzdolabında saklanabiliyor. 2 ile 8 derecede korunabilen aşının ikinci dozu 60 yaş üstüne 21 veya 30 gün arayla, daha gençlere ise 14 gün arayla yapılacak. 2’nci dozdan sonra antikor oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Çin aşısı yaptıranların yüzde 92’sinde de antikor oluştuğu belirtiliyor. Aşının koruma süresi 6-8 ay arasında olacak. Şubat-mart aylarında hem toplumsal bağışıklık hem de aşı bağışıklığı nedeniyle her iki kişiden biri, salgın sisteminin dışına düşecek. Ancak nüfusun yüzde 50’sinin hasta olma olasılığı süreceği için bir süre daha dikkat etmek ve aşı yaptıranların sayısını arttırmaya çalışmak iyi bir tercih olacak.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Türkiye'de, aşılama, süreci, nasıl, işlenecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı