Türkiye “Aklını” kaybetmemeli
Haber
17 Aralık 2020 - Perşembe 21:48 Bu haber 19 kez okundu
 
Türkiye “Aklını” kaybetmemeli
Gündem Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun üniversiteler için "fuhuş evleri" söylemi. “Aklını” (Beyin Göçü yaşayan) kaybeden bir Türkiye, böyle profesörlerin söylemleri ve düşüncelerine mahkum olmamalı.
DİĞER Haberi
Türkiye “Aklını” kaybetmemeli

Bilimi, kültürü, sanatı, eğitimi vb. konuları konuşup çözüm üretmesi gereken akademisyenlerin, bilimi ve aklı terk edip, ahlak bekçiliğine soyunması, ötekileştirici rol üstlenmesi, dil ile milleti bölmeye kalkışması, kendinden olmayana yaşam hakkı vermemesi bunun sonucunda “Beyin Göçü” yaşayan Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, asıl beka sorunu…

Türkiye’nin yıllardır yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de beyin göçü. Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmak isteyen bir Türkiye’nin ülkeye katma değer katacak beyinlere sahip çıkması en öncelikli konuların başında geliyor.

Türkiye’den her yıl binlerce vatandaş çoğunluğu bir daha dönmemek üzere başka ülkeye ya iltica ediyor ya da taşınıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye'den yurt dışına göç eden kişi sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre %2 artarak 330 bin 289 oldu. Göç eden nüfusun %54,6'sını erkekler, %45,4'ünü ise kadınlar oluşturdu.

Geçen sene verilerle desteklenen bir habere göre, 24 bini Almanya’da, 15 bini ABD’de olmak üzere 50 binden fazla Türk genci yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi alıyor. Her yıl daha fazla sayıda aile, üniversite eğitimi için çocuğunu yurt dışına gönderiyor ve her yıl gidenlerin daha büyük bölümü ‘Türkiye’ye dönmeyeceğim’ diyor.

Türkiye, yurtdışına en fazla öğrenci gönderen 11. ülke konumunda.  Giden her “beyin” ardında bıraktığı ülkenin daha da fakirleşmesi demek. Çünkü dünyada beyin göçü veren ülkeler ve beyin göçü alan ülkeler var. Beyin göçü veren ülkelerde öne çıkanlar Hindistan, Çin ve Türkiye gibi ülkeler. Alanlar ülkeler de ABD, Almanya, İngiltere gibi ülkeler. Beyin göçü alan ülkelere baktığınız zaman hızlı gelişme ve hızlı kalkınma görürsünüz. Beyin göçü veren ülkelerde ise durum tam tersi...

2021’e nerdeyse geldik.

Türkiye’nin gündemi; Sözde bir profesörün üniversitelerin “Fuhuş” evlerine döndü söylemi.

Almanya’da gündem ne peki; Zamanında aileleri Almanya’ya giden iki Türk bilim insanın salgınla boğuşan insanlığın kaderini değiştirmeye başlaması. Evet, koronavirüse karşı aşı geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e Almanya Başbakanı Angela Merkel minnettar.

Amerika’da gündemi merak ediyorsunuzdur. Oradaki gündem yine bilim; “ABD'de İkinci Corona Aşısı da Onay Yolunda.”

“Aklını” kaybeden bir Türkiye her zaman başka akıllara muhtaç durumda olur. ‘Beyin Göçü’nün durdurulması yöneticilerinin öncelikli gündemi olmalı. Bu söylemlerle olmaz. İcraat gerekiyor. Türkiye’den koşulları daha iyi bir ülkeye göç eden vatandaşların 2 tane gitme nedeni var. 1. neden; siyasi ortam, 2. neden ise, ekonomik durum. Yöneticilerin bu iki soruna eğilmesi lazım. Bu sorunlar çözülmezse 50 sene sonra da konuşacağımız şeyler bugünden farklı olmaz.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Türkiye, “Aklını”, kaybetmemeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı