Türkiye ABD arasında yeni kriz, “Çocuk asker” raporu nedir?
Haber
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 08:46 Bu haber 407 kez okundu
 
Türkiye ABD arasında yeni kriz, “Çocuk asker” raporu nedir?
GÜNDEM Haberi
Türkiye ABD arasında yeni kriz, “Çocuk asker” raporu nedir?

Türkiye'yi çocuk asker kullanımına karışan ülkeler listesine ekleyen Amerika Birleşik Devletleri bu kararı sonrası ilk kez bir NATO müttefiki, “çocuk asker kullanan” ülkeler listesine dahil edildi. Bu durumun iki ülke arasında yeni krizlerin çıkmasına sebep olacağı öngörülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı 2021 İnsan Ticaret Raporu'nda (TIP), Suriye'de Beşar Esad iktidarına karşı mücadele eden ve Türkiye'nin somut destek verdiği Sultan Murad Tümeni'nin çocuk asker kullandığını iddia etti.

TÜRKİYE’NİN BU KONUDAKİ SİCİLİ TERTEMİZ

Yayınlanan rapora Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da sert gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye'ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz. Türkiye, çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olup, bu konudaki sicili tertemizdir.”

LİBYA’YA ATIK YAPILDI

Raporun açıklanmasının sonra bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Washington'un sorunu çözmek için Ankara ile birlikte çalışmayı ümit ettiğini belirterek Libya'da çocuk askerlerin kullanıldığını da iddia etti.

LİSTEDE İLK KEZ BİR NATO ÜLKESİ

Türkiye’ye ilişkin olarak, ilk kez bir NATO üyesi ülkenin çocuk askerleri önleme kanunu listesinde yer aldığını belirten Ayrıca Ned Price, "Saygın bir bölge lideri ve NATO üyesi olarak Türkiye, Suriye ve Libya'da çocuk askerlerin işe alınması ve kullanılması konusunu ele alma fırsatına sahip" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: çocuk asker, abd, türkiye, suriye, suriye iç savaşı, çocuk asker raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı