Türk-İş yaptığı araştırmalarla açlık ve yoksulluk sınırını belirledi
Haber
27 Nisan 2022 - Çarşamba 13:13 Bu haber 376 kez okundu
 
Türk-İş yaptığı araştırmalarla açlık ve yoksulluk sınırını belirledi
Türk-İş'in araştırmasında, nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira, fakirlik sınırı 17 bin 340 lira olarak hesaplandı. Ankara'da yaşam sürdüren 4 kişilik ailenin besin amacıyla yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,02 artarken, son 12 ay itibarıyla artış seviyesi yüzde 85,02 oldu.
EKONOMİ Haberi
Türk-İş yaptığı araştırmalarla açlık ve yoksulluk sınırını belirledi

Türk-İşe göre nisanda 4 kişilik ailenin fakirlik sınırı 17 bin 340 lira olarak gözüküyor.

Türk-İş'in araştırmasında, nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira, fakirlik sınırı 17 bin 340 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş'in, çalışan insanların geçim koşullarını meydana koymak ve asli gereksinim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını tespit etmek hedefiyle her ay yaptığı "Açlık ve Fakirlik Sınırı Araştırması"nın nisan 2022 neticeleri açıklandı.

Araştırmalara göre, bu ay 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve yeterli beslenebilmesi amacıyla yapması gereken besin harcaması fiyatını ifade eden "açlık sınırı" 5 bin 323 lira oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve aynısı gereksinimler amacıyla yapılması mecburi başka harcamaların toplam fiyatına denk gelen "fakirlik sınırı" 17 bin 340 lira olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 6 bin 965 lira olduğu belirlendi.

Ankara'da yaşam sürdüren 4 kişilik ailenin besin amacıyla yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 8,02 artarken, son 12 ay itibarıyla artış seviyesi yüzde 85,02 oldu.

Süt ve süt ürünleri zamlandı

Araştırmaya göre,  ortalama olarak süt yüzde 21, peynir yüzde 18, yoğurt yüzde 23 zamlandı. Dana, kuzu, tavuk ve balık eti fiyatlarında yükselmeler yaşandı. Kuru fasulye ve kırmızı mercimek fiyatı yükselirken, nohut ve yeşil mercimeğin fiyatında değişim olmadı. Makarna, pirinç, bulgur ile un ve irmik fiyatlarının tamamında artış yaşandı.

Havaların ısınmasıyla semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık, lahana ve ıspanak gibi sebzelerin fiyatları düşüş gösterdi. Patatesin kilogramı 10 lirayı bulurken, soğan 5 liradan satılmaya başlandı. Kabak, patlıcan, biber fiyatları düştü. Ortalama sebze kilogram fiyatı 11,92 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 10,52 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Tereyağı ve zeytinyağı fiyatları yükseldi. Margarin ve geride bıraktığımız ay yüzde 40 zamlanan ayçiçeği yağında fiyat bu ay sabit kaldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk-İş, yaptığı, araştırmalarla, açlık, ve, yoksulluk, sınırını, belirledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı