TOGG site davasını kaybetti
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 20:03 Bu haber 305 kez okundu
 
TOGG site davasını kaybetti
Türkiye’nin yerli otomobil girişimi olan TOGG, ABD’de devam eden site davasını kaybetti.
EKONOMİ Haberi
TOGG site davasını kaybetti

Türkiye'nin ilk elektrikli yerli otomobilini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, "togg.com" internet alan adını almak için Amerika Birleşik Devletleri'nde bir dava açmıştı.

 

YILLAR ÖNCE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ TARAFINDAN ALINMIŞ

 

George Gould adlı bir bilgisayar mühendisi tarafından kurulan "The Office of George Gould" adlı şirketi için togg.com alan adını bundan 18 yıl önce (2003) almış, 11 yıl önce ise (2010) şirketini bütün isim hakları ile bir başka şirkete satmış. Alan adı hali hazırda Kuzey Virjinya eyaletinde bilgisayar altyapısı hizmetleri veren başka bir şirketin internet sitesine yönlendirilmiş durumda.

 

TALEP REDDEDİLDİ

 

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), TOGG'un bu alan adının kendi markası ile karıştırıldığı için açtığı davada, savunma makamının "TOGG 2018 yılında kuruldu, hiçbir şey üretip satmıyor hiçbir ayrıca müşterisi ve ürün bilinirliği yok," ifadelerini haklı bularak TOGG'un talebini kabul etmedi.

 

TOGG'UN GEÇMİŞİNDEN DE BAHSEDİLDİ

 

Diğer yandan davada TOGG'un geçmişinden de kısaca bahsedildi. Dava dosyasında TOGG’un araba üretmek için 3 yıl önce kurulduğu, davacının henüz bir fabrikasının bulunmadığı fakat Aralık 2019'da İtalya'daki üçüncü bir kurum tarafından üretilen iki elektrikli otomobil prototipinin tanıtımını yaptığı ifade edildi.

 

KARŞI TARAF DAHA ÖNCE ALMIŞ

 

Ayrıca şirketin Türkiye ve Avrupa Birliği'nde birçok marka kaydının olduğu, 16 Temmuz 2018'de de togg.com.tr alan adını aldığı söylendi. Davanın karar bölümünde ise TOGG'un ad benzerliği noktasındaki şikayetinde haklı olduğu fakat davalı tarafın söz konusu alan adını 2014 yılında yani TOGG'un kurulmasından 4 yıl önce satın aldığı ve bu nedenle bir kötü niyet taşımasının mümkün olmadığı sonucuna varıldığı ifade edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: togg, TOGG, yerli otomobil, milli ve yerli otomobil, Türkiye'nin otomobili, el
Yorumlar
Haber Yazılımı