Testlerde çıkan Delta varyantındaki virüs miktarı korkuttu
Haber
22 Temmuz 2021 - Perşembe 10:23 Bu haber 383 kez okundu
 
Testlerde çıkan Delta varyantındaki virüs miktarı korkuttu
Bütün dünya koronavirüsün yeni varyantlarına karşı teyakkuzda. Özellikle giderek daha fazla ülkede görülmeye başlanan Delta varyantı nedeniyle tedbirlerin tekrar gelmesi gündemde. Ayrıca Delta varyantının görüldüğü ülke sayısı 124'e ulaştı.
SAĞLIK Haberi
Testlerde çıkan Delta varyantındaki virüs miktarı korkuttu

Konuya ilişkin Dünya Sağlık Örgütü, varyantın yayılma hızı ve hastalığın etkisini ortaya koyan iki çalışmayı anlattı. şimdilik herhangi bir bilimsel dergide yayınlanmamış olan ilk çalışmada Delta varyantına yakalanmış bir kişiyle temas edip karantina altına alınan kişiler incelendi.

Çalışma Çin'de yapıldı

Çin'de yapılan çalışmada PCR testlerinin neticeleri aşağı yukarı dört gün sonra pozitif gelmeye başladı. Daha önceki virüs varyantlarıyla ilgili yapılan testler ortalama 6 gün sonra pozitif sonuç veriyordu. Diğer yandan ilk pozitif sonuç alınan testlerdeki virüs miktarının da daha önceki varyantlardan bin 200 kat fazla olduğu da tespit edildi.

Delta varyantı nedir?

İlk olarak geçen yılın ekim ayında Hindistan'da tespit edildi.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından Delta (B.1.617.2), olarak isimlendirilen bu varyant ‘Endişe Verici Varyant’ kategorisine aldı.

Delta varyantı ne kadar bulaşıcı?

Kovid-19’un ilk olarak geçtiğimiz yılın eylül ayında İngiltere'de görülen varyantı olan Alpha varyantından daha bulaşıcı olduğu belirlenmişti. Delta'nın Alpha'dan yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu biliniyor. Öte yandan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin verilerine göre ağustos ayının sonuna kadar Avrupa'daki vakaların yüzde 90'ının Delta'dan kaynaklanacağı düşünülüyor.

Semptomlar benzer mi?

Delta varyantındaki mutasyonlu virüsler, bulaşıcılığı arttırırken vücudun antikor direncini ise azaltıyor. Varyantların, virüsü kapan kişiyi ne kadar hasta ettiği veya semptomlar üzerinde etkisi olup olmadığı sorusunun şu an için net bir cevabı ise yok.

Lakin Delta virüsünün en çok görüldüğü ülkelerin başında gelen İngiltere'de yapılan araştırmalar, bu varyantın öksürük, yüksek ateş ve tat/koku kaybı gibi koronavirüsün bilinen belirtilerinden farklı olarak baş ağrısı ve burun akıntısına da yol açtığını gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Delta varyantı, Delta Plus, Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ, Koronavirüs,
Yorumlar
Haber Yazılımı