Teknik terimlerin çokluğu makaleleri kötü etkiliyor
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:18 Bu haber 84 kez okundu
 
Teknik terimlerin çokluğu makaleleri kötü etkiliyor
Bilim insanlarının binlerce araştırmayı analiz ederek ulaştığı verilere göre, bilimsel ve teknik terimlerin kullanıldığı makalelere daha az atıf yapılıyor.
EĞİTİM Haberi
Teknik terimlerin çokluğu makaleleri kötü etkiliyor

indyturk'te çıkan habere göre akademi dünyasında özel terminolojiler yaygın bir şekilde kullanılır. Bu duruma örnek veren İtalya'daki Consiglio Nazionale delle Ricerche'den Alejandro Martines, daha kariyerinin başındayken makalelerini ‘süslü kelimelerle’ doldurduğunu belirtti.

Buna iki sebebin yol açtığını ifade eden Martines, "Alanındaki diğer araştırmacıların da bu şekilde hareket etmesi ve teknik terimlerle onları etkileyebileceğini düşünmesi” nedenlerini gösterdi. Ancak Evrimsel Biyolog Martines'in makalelerinden hiç alıntı yapılmadı.

Martines bunun ardından jargona farklı bir pencereden bakmaya başladı ve Ekolojist Stefano Mammola'yla bilimsel terim kullanımının bir makaleye atıf yapılmasını nasıl etkilediğini araştırdı.
Zira alıntılanma, bilimsel bir çalışmanın öneminin ve başarısının kabul edilmesi anlamına geliyor.
Mağara araştırmalarına odaklanan İkili, 21 bin 486 makale üzerinde inceleme yaptı. Söz konusu alan özellikle jargon ağırlıklı. Bunun sebebi, mağara araştırmalarının her biri kendi terminolojisine sahip farklı alanlardan uzmanları bir araya toplaması. Martines, "Antropologlar, jeologlar, zoologlar ve ekolojistler mağaralarda buluşuyor" diye ekledi.

Martinez, mağarayla ilişkili jargonun bir listesini oluşturmak için ilgili sözlükleri taradı ve bin 500 terim belirledi. Mammola ise daha sonra her bir makalenin başlığındaki ve özetindeki terimleri hesaplamak için bir yazılım hazırladı.

Proceedings of the Royal Society B adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, daha fazla terim kullanılan makalelere daha az atıf yapıldığını gösterdi. En çok alıntı yapılan makalelerin hiçbirinin başlığında terim yoktu. Bunların hemen hemen hepsinin özetinde kullanılan bilimsel jargon yüzde 1'den azdı.

Martinez ve Mammola, alıntılanmanın genellikle akademik başarı ölçütü olarak görüldüğüne dikkat çekerek, jargon kullanımının makaleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teknik, terimlerin, çokluğu, makaleleri, kötü, etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı