Tarih soykırımı
Haber
08 Haziran 2020 - Pazartesi 22:55 Bu haber 8 kez okundu
 
Tarih soykırımı
Dünyanın en büyük elmas ve maden şirketlerinden biri olan İngiltere merkezli Rio Tinto, Avustralya'da 46 bin yıl öncesine ait insan yerleşim kalıntılarını barındıran mağaraları yok etti.
DİĞER Haberi
Tarih soykırımı

Bütün dünyada tartışma konusu olan madencilik faaliyetlerine yeni bir skandal daha eklendi. Dünyanın en büyük ikinci madencilik ve metal şirketi Rio Tinto, Avustralya'da yerlilerin 46 bin yıllık kutsal alanını havaya uçurduğunu açıkladı. Avustralya'da yerliler için kutsal olan ve 46 bin yıl öncesine dek uzanan insan yerleşimlerinin kalıntılarını taşıyan mağaraları maden genişletme çalışmasında havaya uçuran en büyük ikinci madencilik şirketi, "Verdiğimiz rahatsızlık için üzgünüz" açıklamasını yaptı. 

Batı Avustralya eyaletinin yeraltı kaynakları açısından zengin Pilbara bölgesinde yer alan Juukan Gorge kaya mağaralarında yaklaşık 7 bin kalıntı bulunmuştu. Aralarında biley taşları, yontularak alet aline getirilmiş kemik, 4 bin yıllık örülmüş saç da vardı. Juukan Gorge mağaralarını içeren toprakların vasileri Puutu Kunti Kurrama ve Pinikura kabileleri, kutsal alanı korumak için 7 yıldır hukuk mücadelesi yürütüyordu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Tarih, soykırımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı