Taliban: Türkiye'ye çok ihtiyacımız var
Haber
20 Ağustos 2021 - Cuma 14:32 Bu haber 433 kez okundu
 
Taliban: Türkiye'ye çok ihtiyacımız var
Tüm dünyanın dikkatle izlediği Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'dan Türkiye'ye yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor.
DÜNYA Haberi
Taliban: Türkiye'ye çok ihtiyacımız var

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan'daki durumu ve izleyecekleri yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Afgan halkının 50 yıldır birden fazla ülkeye karşı savaş verdiğini belirten Suheyl Şahin, Türkiye Gazetesi'ne konuştu. 

 

ABD İLE SAVAŞ BİTTİ

 

ABD ile süren 20 yıllık savaşın sona erdiğini söyleyen Şahin, “Biz güç ve iktidar için değil, öncelikle halkımızın özgürlüğü adına savaştık. Çok zorlu dönemlerden geçtik ancak tüm bu süre zarfında bizi zafere götüren en önemli iki unsur Afgan halkının desteği ve Allah'a olan inancımızdı. Aslında bu savaş bir tür maddi olana karşı manevi değerlerin mücadelesiydi" dedi.

 

HALKIN DESTEĞİ ÇOK FAZLA

 

Küresel medyanın Taliban'a duyulan halk desteğini gizlediğini ve burka ve benzeri imgeler üzerinden bir karalama kampanyası yürütüldüğünü belirten Suheyl Şahin, şunları söyledi: "Önce Ruslar sonra da ABD, Afganistan'da çok kan döktü. Afgan halkının iradesi önce dünyanın iki süper gücü olan Rusları sonra da ABD'yi mağlup etti. Taliban'ın elde ettiği başarı da Amerikalıların yol açtığı fesat ve atadıkları kukla yönetimlerin zaafları da önemli etkenler oldu. Yolsuzluk, rüşvet, liyakatsiz ve inançsız kadroların yönetimi aynı zamanda işgalcilerin ve iş birlikçilerin sonu oldu.”

 

HALK SAVAŞTAN BIKMIŞ DURUMDA

 

Afganistan halkının savaşlarla gelen yoksulluktan bıktığını ifade eden Şahin, "Şimdi bizi dağlarda, ovalarda verdiğimiz savaştan çok daha zorlu bir süreç bekliyor. Yepyeni bir Afganistan inşa edeceğiz. Dürüst ve ehil insanlarla vatanımızı, insanımızı hak ettiği düzeye çıkarmayı borç olarak görüyoruz. Afgan halkı da bizden bunu bekliyor. Şu an genel olarak asayiş sorununu hallettik. Sırada siyasi kadroların açıklanması ve hükümet programının okunması var. Taliban olarak içeride halkın can, mal, akıl, nesil ve inanç özgürlüğünü garanti altına alacağız. Dışarıda ise tüm ülkelerle karşılıklı iş birliği yapmaya hazırız. Tüm dünya şunu bilsin ki tüm yabancı misyonlar, yatırımlar güvendedir. Afganistan'da savaş, çatışma dönemi sona erdi. Bu durumu kabullenmek tüm ülkelerin yararına olacak" şeklinde konuştu.

 

HER KESİM İÇİN GENEL AF ÇIKARDIK

 

Kendilerine karşı savaşan her kesim için genel af ilan ettiklerini belirten Taliban Sözcüsü Şahin "Buna rağmen Kabil Havalimanında yaşanan görüntülere ülkemiz, milletimiz adına üzüldük. İntikam ya da rövanş alma, muhalifleri ezme gibi hedeflerimiz yok ve bunu açıkça ilan etmemize rağmen bu kaçış ısrarını anlamakta zorluk çekiyoruz. Afganistan genelinde tüm kan davalarını sonlandırdık. Büyücülük, uyuşturucu üretimi, falcılık yasaklandı ve bu suçları işleyenlere karşı ağır müeyyideler getirildi. Diğer yandan Afgan halkının ağır bedeller ödediği ve altında ezildiği faizin her türlüsünü yasakladık. Toplumu her açıdan ifsad eden bu kötülükleri hem halkımızın huzuru adına hem de İslam'ın emir ve nehiyleri olduğu için yasakladık" dedi.

 

 TÜRKİYE'NİN YERİ BİZDE FARKLI

 

Bir çok ülke ile görüşme yapmasına rağmen Türkiye ile daha mesafeli olmasının nedenini de açıklayan Suheyl Şahin, şunları söyledi: "Taliban olarak Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olduk. Türkiye bizim için çok önemli bir aktör ve hem dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi hem de İslam ümmeti için çok özel yeri olan bir millet ve devlet. Diğer yandan Türkiye'nin Afganistan ile olan bağı hiçbir ülke ile kıyaslanamaz. Ben açıkça ilan ediyorum Afganistan İslam Emirliği olarak tüm ülkelerden daha çok Türkiye'nin dostluğuna, desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Afganistan'ın zengin yer altı zenginlikleri var. Ancak bunları işleyecek gücümüz yok. İşgal ve yağmacı yöneticiler yüzünden tüm altyapımız çöktü. Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz. İç dengelerin tam olarak şekillenmesinin hemen ardından bu konularda Türk kardeşlerimizin etkin rol oynaması en büyük beklentimiz."

 

PENÇŞİR'E OPERASYON YAPACAĞIZ

 

Öte yandan bütün dünyada örnek olacak bir yönetim modeli ortaya koyacaklarını söyleyen Şahin, bazı ülkelerin iç dinamikleri zorlayarak yeni süreci sabote girişimlerinde bulunacağını söyledi. Bu ülkelerin isimlerini vermek istemeyen Suheyl Şahin, Taliban'ın kontrolü dışında kalan Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde yeni bir muhalefet merkezine dönüşen Pençşir'e dönük operasyon planlarının hazır olduğunu ifade etti. Şahin "Oraya girme gücümüz var. Ancak kan dökmek istemiyoruz. Müzakere ve barışçıl yolları tüketmeden silah kullanmayacağız" sözlerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taliban, Taliban Türkiye açıklaması, Taliban sözcüsü, Süheyl Şahin, Afganistan, Afganistan'da son durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı