Taliban kalan son vilayeti de ele geçirdi
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 20:34 Bu haber 573 kez okundu
 
Taliban kalan son vilayeti de ele geçirdi
34 vilayetin 33'ünü kontrol eden Taliban, kalan son vilayet olan Pencşir'i de tamamen kontrol altına aldıklarını iddia etti.
DÜNYA Haberi
Taliban kalan son vilayeti de ele geçirdi

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, Taliban'ın direniş güçleri tarafından kontrol edilen son bölge olan Pencşir ilinin kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Mücahid açıklamasının devamında, "Bu zaferle ülkemiz savaş bataklığından tamamen kurtuldu." ifadesini kullandı.

 

AHMET MESUD SES KAYDIYLA AÇIKLAMA YAPTI

 

Diğer yandan AP ajansı da, görgü tanıklarının Pencşir'in sekiz ilçe ve kasabasının binlerce militanın saldırısıyla ele geçirildiğini söylediğini aktardı. Günlerdir Taliban tarafından kuşatılan Pencşir'de Taliban'a karşı direnen güçlerin lideri Ahmet Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud'dan ise ses kaydı ile bir açıklama yaptı. Pencşir'deki çatışmalarla ilgili 19 dakikalık bir ses kaydı ile açıklama yapan Ahmet Mesud, vilayette direnişin devam ettiğini söyledi.

 

VERDİKLERİ SÖZDE DURMADILAR

 

Afganistan halkına diğer kentlerde de direniş başlatmaları çağrısında bulunan Mesud, ailesinden çok sayıda kişinin bombardımanda hayatını kaybettiğini dile getirdi. Açıklamasında Taliban'ın hiç değişmediğini, yaptıkları açıklamalara bağlı olmadıklarını, ara bulucular vasıtasıyla kendilerine verdikleri sözde durmadıklarını aktardı.

 

MÜCADELERMİZ DEVAM EDECEK

 

Ayrıca çatışmalar sırasında hayatını kaybedenlere başsağlığı da dileyen Mesud, Pencşir'de savaşın devam edeceğinin altını çizerek, "Mücadelemiz başarıncaya kadar devam edecek" dedi. Öte yandan Ahmet Mesud, "Taliban'la birlikte savaşan başka teröristler de var." sözleriyle el Kaide'nin Taliban'a yardım ettiğini ifade etti. Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih de başkent Kabil'in 15 Ağustos'ta düşmesinin ardından Pencşir'e kaçmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: taliban, afganistan, Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, Pencşir, Ahmet Şah Mesud,
Yorumlar
Haber Yazılımı