Taliban’ın atadığı bakan ABD’nin terör listesinde
Haber
08 Eylül 2021 - Çarşamba 12:31 Bu haber 364 kez okundu
 
Taliban’ın atadığı bakan ABD’nin terör listesinde
Taliban’ın açıkladığı geçici hükümette yer alan içişleri bakanı Siraceddin Hakkani, Amerika Birleşik Devletleri’nin terör listesinde yer alıyor.
DÜNYA Haberi
Taliban’ın atadığı bakan ABD’nin terör listesinde

Geçici hükümette yer alan İçişleri Bakanı Siraceddin Hakkani, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) arananlar listesinde bulunuyor. Hakkani, 20 yıl süren savaşta ABD askerlerine yönelik en ölümcül saldırıların arkasındaki Hakkani ağının lideri olduğu belirtiliyor. Diğer yandan FBI, Hakkani’nin doğrudan tutuklanmasına yol açacak bilgileri kendilerine sağlayacak kişileri 5 milyon dolar ile ödüllendiriyor.

 

SİRACEDDİN HAKKANİ KİMDİR?

 

Afganistan'ın Sovyet işgali altında olduğu zamanda ABD tarafından desteklenen direnişçi Hakkani Grubu'nun kurucusu Celaleddin Hakkani'nin oğlu olan Siraceddin Hakkani, babasının kurduğu grubun şimdiki lideri durumunda. 1995'te Taliban'a katılan Hakkani Grubu, Pakistan-Afganistan sınırı boyunca Taliban'ın ekonomik ve askeri varlıklarını yönetiyor.

 

Hakkani Grubu'nun Afganistan'a intihar bombacıları temin ettiği belirtilerken; grup, ülkedeki bazı yüksek düzeyli bombalı saldırılardan sorumlu tutuluyor. 2008'de Kabil'in lüks otellerinden birine yapılan baskın ve dönemin Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'ye yönelik suikast girişimiyle Hindistan'ın Kabil elçiliğine yapılan bombalı saldırılar, bu suçlamalardan bazıları arasında gösteriliyor.

 

Hakkani'nin 45-50'li yaşlarının başında olduğu belirtilerken, nerede olduğu ise bilinmiyor.

 

MUHALİFLERE YÖNELİK BİR ADIM ATILMADI

 

Öte yandan NATO güçlerinin çekilmesi ve Batı destekli Afgan hükümetinin çökmesiyle Taliban'ın askeri zafer ilan etmesinden üç hafta sonra yeni hükümet için açıklanan isimler, muhaliflere barış adımı atılmadığını gösteriyor.

Taliban'ın dini lideri Heybetullah Ahundzade, 15 Ağustos'ta başkent Kabil'i ele geçirmelerinden bu yana yaptığı ilk basın açıklamasında, Taliban'ın İslam hukuku ile çelişmeyen tüm uluslararası yasalara, anlaşmalara ve taahhütlere bağlı olduğunu söyledi.

ABD, bazı Kabine üyelerinin sicillerinden endişe duyduğunu açıkladı ve hiçbir kadının yeni hükümete dahil edilmediğine dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Dünya yakından izliyor" dedi.

Molla Hasan Akhund'un yardımcılarından biri, Taliban'ın siyasi ofisinin başındaki Molla Abdulgani Baradar olacak. Molla Ömer'in oğlu Molla Muhammed Yakub ise savunma bakanı olarak atandı.

 

Afganistan’daki geçiş hükümetinde görev alacak isimler şöyle:

 

BAŞBAKAN: Molla Muhammed Hasan Akhund

 

BİRİNCİ BAŞBAKAN YARDIMCISI: Molla Abdulgani Baradar

 

İKİNCİ BAŞBAKAN YARDIMCISI: Molla Abdülselam Hanefi

 

İÇİŞLERİ BAKANI: Siraceddin Hakkani

 

DIŞİŞLERİ BAKANI: Emirhan Muttaki

 

SAVUNMA BAKANI: Molla Muhammed Yakub Mücahid

 

MALİYE BAKANI: Molla Hidayetullah Bedri

 

EĞİTİM BAKANI: Nurullah Munid

 

GENELKURMAY BAŞKANI: Molla Fazıl Ahund

 

ADALET BAKANI: Şeyh Abdülhakim

 

ENERJİ VE SU BAKANI: Molla Abdüllatif Mansur

 

ULUSAL GÜVENLİK BAŞKANI: Abdulhaq Wasiq

 

KÜLTÜR VE ENFORMASYON BAKANI: Hayrullah Hayruka

 

KÜLTÜR VE ENFORMASYON BAKAN YARDIMCISI: Zabihullah Mücahit

 

YÜKSEKÖĞRETİM BAKANI: Abdülbaki Hakkani

 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI: Hacı Muhammed İdris

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taliban, Talibanın kurduğu hükümet, Taliban geçici hükümeti, afganistan,
Yorumlar
Haber Yazılımı