Taliban ilk basın toplantısında dünyaya seslendi
Haber
17 Ağustos 2021 - Salı 20:37 Bu haber 831 kez okundu
 
Taliban ilk basın toplantısında dünyaya seslendi
Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği Afganistan'da, yönetimi ele alan Taliban’dan açıklama geldi. Taliban Sözcüsü, Kabil'de düzenlediği basın toplantısında aralarında kadınların da bulunduğu yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.
DÜNYA Haberi
Taliban ilk basın toplantısında dünyaya seslendi

İÇTE DIŞTA DÜŞMAN İSTEMİYORUZ

 

2 gün önce Afganistan’ın başkenti Kabil'i ele geçirerek tüm ülkede kontrolü sağlayan Taliban örgütü ilk basın toplantısını düzenledi. Örgüt Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "İslam Emirliği" olarak adlandırdığı yönetimin hiç kimseye karşı düşmanlık beslemediğini ifade ederek, "İçte ve dışta düşman istemiyoruz" dedi. 

 

İNTİKAM ALMA NİYETİMİZ YOK

 

Taliban’ın, eski askerlerden ve Batı destekli hükümetin üyelerinden "intikam almak" gibi bir niyeti olmadığını vurgulayan Zabihullah Mücahid, eski askerlerin yanı sıra Batılı ülkeler için çalışan müteahhitler ve tercümanlar için af çıkarıldığına dikkat çekti. Taliban Sözcüsü, "Kimse size zarar vermeyecek, kimse kapılarınızı çalmayacak" diye konuştu.

 

KADIN HAKLARINA BAĞLILIK TAAHHÜDÜ

 

İslam hukuku doğrultusunda kadın haklarına da bağlı kalacaklarını söyleyen Sözcü, Afgan kadınlarının Müslüman olduğunu ve şeriat düzeninde yaşamaktan da mutluluk duyacaklarını belirtti. Sözcü ayrıca, ülkedeki kadınların eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında da katılım hakkı bulunduğunu ifade etti. 

 

Diğer yandan Mücahid, kadınların medyada çalışma hakkı olup olmayacağına ilişkin soruya ise önce hükümetin kurulması ve yasaların yürürlüğe girmesinin beklenmesi gerektiğini, sonrasında bu yasa ve yönetmeliklerin uygulamaya geçirilebileceği cevabını verdi.

 

ÜLKE UYUŞTURUCUDAN ARINDIRILACAK

 

Afganistan'ı özellikle uyuşturucudan arındıracaklarını söyleyen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Artık hiç kimse uyuşturucu ticareti yapmayacak" diye konuştu. Mücahid, uluslararası toplumun Afganistan'a ülkede başka gelir kaynağı olabilecek bitkiler yetiştirilmesi için destek olmasını da istedi.

 

TALİBAN’IN EN BÜYÜK GELİRİ UYUŞTURUCU TİCARETİ

 

Ancak rakamlar Taliban sözcüsünün uyuşturucu ile ilgili söylediği sözlerle çelişiyor. Uyuşturucu ticareti Taliban'ın en önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Taliban sadece 2018 ve 2019 yıllarında yasadışı uyuşturucu ticaretinden 400 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Amerikan verilerine göre, bu örgütün gelirinin neredeyse yüzde 60'ına tekabül ediyor.


TALİBAN DAHA ÖNCE KATI KURALLARLA YÖNETMİŞTİ

 

Öte yandan 1996-2001 yılları arasında Afganistan'da yönetimde olan Taliban, İslamcı bir rejim kurmuş ve şeriat kurallarını en katı şekilde uygulamaya başlatmıştı. Taliban döneminde, 10 yaşından büyük kız çocuklarının okula gitmesi ve kadınların yanlarında bir erkek olmadan dışarı çıkması, otomobil kullanması yasaklanmış, kadınlara burka giyme zorunluluğu getirilmişti. Bunun yanı sıra idam ve kırbaçlama gibi cezalara başvurulmuş, Şiilere baskı uygulanmış, başka dinlerin mensuplarına ise özel işaretler taşıma zorunluluğu getirilmişti. Ülkede televizyon, müzik ve sinema gibi kültürel faaliyetler de tamamen yasaklanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taliban, Afganistan, Taliban basın açıklaması, Zabihullah Mücahid, Taliban sözcüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı