Taksi şoförleri için yaş sınırı yükseltildi
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 10:54 Bu haber 332 kez okundu
 
Taksi şoförleri için yaş sınırı yükseltildi
Ticari araç kullanan şoförler için yaş sınırı değişti. 65’ten 68’e çıkartılan yaş sınırından, yalnızca ticari taksi kullanan şoförler yararlanabilecek.
YAŞAM Haberi
Taksi şoförleri için yaş sınırı yükseltildi

İstanbul’da faaliyet gösteren 18 bine yakın ticari taksiyi ilgilendiren yeni bir gelişme oldu. Bundan sonra azami şoför olma yaşı 65’ten 68’e yükseltildi.

 

Ticari taksi şoförlerini kapsayan bu yeni gelişmeyi İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu duyurdu. Hürriyet'tin haberine göre, Başkan Aksu, ticari taksi satın alma ve şoför olma yaşının 65’ten 68’e yükseldiğini duyurdu. Ulaştırma

 

HER YIL RAPOR İSTENECEK

 

Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile birlikte bundan sonra 65 olan ticari taksi satın alma ve şoför olma yaş haddi 68’e çıkmış oldu. Diğer yandan ticari takside çalışmak isteyen 65-68 yaş aralığındaki şoförler her yıl psikoteknik raporu ve sağlık raporu alarak ticari taksi kullanabilecek.

 

69 yaşından gün alanlar kullanamayacak

 

Öte yandan 69 yaşından gün almış kişiler ise ticari taksilerde şoförlük yapamayacak. Genelge kapsamında 69 yaşından gün alanların şoförlük yapamayacağı belirtildi.

 

Konuya ilişkin konuşan Başkanı Aksu’nun paylaştığı mesajı şöyle: "Değerli meslektaşlarımız; Ticari taksi alımı için ve şoförlük yapabilmek için 65 olan yaş şartı 68 olarak değiştirilmiştir. 69 yaşından gün alanlar bu genelgeden faydalanamayacaktır. 65-68 yaş arası çalışmak isteyenler, her yıl psikoteknik raporu ve sağlık raporu almak zorundadırlar. Bu talebimizi dikkate alarak gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza esnafımız adına teşekkür ederiz. Hayırlı işler."

Kaynak: Editör:
Etiketler: ticari taksi, taksi şoförleri, taksi, psikoteknik raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı