Taht Oyunları: Genç prensin emsalsiz yükselişi
Haber
07 Mart 2020 - Cumartesi 11:35 Bu haber 22 kez okundu
 
Taht Oyunları: Genç prensin emsalsiz yükselişi
Muhammed bin Selman'ın yükselişi radikal değişikliklere alışık olmayan krallıkta emsalsiz. Uzmanlara göre yükselişinden beri genç prens, Suudilere rol modeli olarak sergilendi.
DİĞER Haberi
Taht Oyunları: Genç prensin emsalsiz yükselişi

Muhammed bin Selman, Kral Selman'ın üçüncü eşi Fahdah bin Felah bin Sultan'ın en büyük oğlu. Selman eğitimini, diğer Suudi prenslerinin çoğunun aksine yurt dışında değil, Suudi Arabistan'da tamamladı. Başkent Riyad'daki Kral Suud Üniversitesi'nde hukuk eğitimini tamamlamasının ardından devlette bir dizi kuruluşta çalıştı. 2009 yılında o zamanlar Riyad'ın Valisi olan babasının özel danışmanı olarak atandı. Prens Muhammed'in tırmanışı bu tür radikal değişikliklere alışık olmayan krallıkta emsalsiz bir durum. Uzmanlara göre yükselişinden beri genç prens, Suudilere rol model olarak sergilendi. Muhammed bin Selman'ın iktidara tırmanışı, 2013 yılında Veliaht Divanı Başkanı olarak atandığında başladı. Babası tahta geçince önemli pozisyonlara çekti. Ocak 2015'te, Kral Abdullah bin Abdülaziz'in ölmesiyle Baba Selman, 79 yaşında tahta geçti.

YENİ KRALDAN ŞAŞIRTAN HAMLELER

Yeni kral tahta geçer geçmez herkesi şaşırtan iki karar aldı. Birincisi, oğlu Muhammed bin Selman'ı savunma bakanı yaptı ve Prens Muhammed 29 yaşında dünyanın en genç savunma bakanı oldu. İkinci olarak ise yeğeni Muhammed bin Nayif'i veliaht prens ilan etti. Muhammed bin Nayif, ülkenin kurucusu İbn Suud'un tahta aday gösterilen ilk torunu oldu. Prens Muhammed de, Veliaht Prens'in yardımcısı olarak atandı. Bütün bu değişiklikler, Muhammed bin Nayif uzaklaştırıldığında tahtın varisliğine ikinci sırada yer almasının yolunu açtı.

YEMEN HAREKATI ÇOK ELEŞTİRİLDİ

Muhammed bin Selman'ın savunma bakanı olarak yaptığı ilk eylemlerden biri, İran'ın uydusu olarak gördüğü Yemen'deki Şii Husi isyancıların, başkent Sana'nın kontrolünü ele geçirmesinin ve Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'yi sürgüne zorlamasının ardından Mart 2015'te askeri harekat başlatmak oldu.  Yemen'e yönelik harekât 3,5 yılda pek de başarı kaydedemedi. Suudi Arabistan ve müttefiklerine savaş suçları yöneltenler oldu. Yemen halkı kıtlıkla baş başa kaldı. Bütün bunlar olurken 2015 yılında Prens Muhammed, başbakan yardımcısı ve ekonomi ve kalkınma konseyinin başkanı ilan edildi.

ALTERNATİF EKONOMİK KAYNAKLAR

2016'da Muhammed bin Selman, krallığı ekonomik ve sosyal olarak dönüştürmeye ve petrole olan bağımlılığını sonlandırmaya ilişkin iddialı bir plan açıkladı. Vizyon 2030 planı, petrol dışı gelirleri 2020 itibarıyla 600 milyar riyale (160 milyar dolar) ve 2030 itibarıyla 1 trilyon riyale (267 milyar dolar) çıkarmayı hedefliyor. Muhammed bin Selman, bu planın Suudi halkının "petrol olmadan yaşayabilmesine" olanak sağlayacağını söyledi. IMF, planı "hırslı, geniş kapsamlı bir çaba" olarak nitelendirdi, ancak uygulanmasının zorluklar içerdiği konusunda uyardı. Prens ayrıca devlet petrol şirketi Aramco'nun halka arzıyla elde edilecek gelirlerin eklenmesiyle 3 trilyon dolarlık dünyanın en büyük varlık fonunu oluşturmak istediğini açıkladı. Plan, eğitim müfredatının değiştirilmesini, kadınların iş gücüne katılımının artırılmasını ve gençlere iş sahası yaratabilmek için eğlence sektörüne yatırım yapılmasını da öngörüyor. Nisan 2017'de Riyad'ın dışında kültürel ve sportif faaliyetlerin, hatta bir safari parkının yer alacağı 334 kilometre karelik bir eğlence şehri kurulacağını duyurmuştu.

KATAR'A EKONOMİK AMBARGO

Prens Muhammed, Haziran 2017'de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın terörizmi desteklemek ve komşu ülkelerin iç işlerine karışmakla suçladıkları Katar'ı boykot kararına da öncülük etti. Katar iddiaları reddetti ve diplomatik, ticari ilişkileri yeniden kurmak için verilen talepler listesini geri çevirdi. Haziran 2017'de Kral Selman oğlunu Muhammed bin Nayif'in yerine veliaht prens olarak ilan edince aylarca süren spekülasyonlara son vermiş oldu. Muhammed bin Nayif, İçişleri Bakanlığı'ndan da uzaklaştırıldı ve ona bağlı güvenlik güçlerini kraliyet sarayının ve kuzeninin kontrolü altına sokmuş oldu. Eski veliaht prensin ev hapsine alındığı da iddia edildi. Muhammed bin Selman adım adım gücü elinde topluyordu.

'ILIMLI İSLAM ÜLKESİ OLACAĞIZ'

Geçen yıllarda petrol fiyatlarının ve gelirlerinin düşmesi gerekçe gösterilerek kamu ve ordu çalışanlarına getirilen kazançlarda kesintiye gitti. Yine geçen yıllarda veliaht prensin politikalarına karşı olan üst düzey muhaliflere yönelik bir gözaltı dalgası başlattı. "Dış güçler adına hareket ettiği söylenen" 20'den fazla etkili din alimi ve entelektüel gözaltına alındı. Aynı ay içinde Kral Selman muhafazakar kesimin karşı çıkmasına rağmen kadınların araba kullanma yasağının Haziran 2018'de kaldırılacağını duyurduğunda, bu kararın arkasında Prens Muhammed'in olduğu konuşuldu. Prens Muhammed, krallığı modernleştirmeye ilişkin planlarını açıklarken, "ılımlı İslam'ı geri getirmenin" en önemli adımlardan biri olduğunu açıklamıştı. Selman, "Eskiden olduğumuz yere geri döneceğiz. Dünyaya ve tüm dinlere açık bir ılımlı İslam ülkesi olacağız. Çok yakında radikalizmi bitireceğiz" demişti. Muhammed bin Selman, ekonomiyi canlandırmak için 500 milyar dolar yatırımla Kızıldeniz kıyısında 'NEOM' isimli bir mega şehir kurulacağını da açıklamıştı.

LÜBNAN BAŞBAKANI HARİRİ'NİN İSTİFASI

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Kasım 2017'de Suudi Arabistan ziyareti sırasında, Lübnan'da can güvenliğinden endişe ettiği için görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri'den istifasını askıya almasını istemiş ve bu kararı "tehdit altında" almış olabileceğini düşündüğünü belirtmişti. İran, Hariri'nin istifasını ABD, İsrail ve Suudi Arabistan tarafından düzenlenen komplonun bir parçası olarak tanımlamıştı. Hariri daha sonra istifasını geri çekmişti, ancak Suudi Arabistan'ın istifa etmesi yönünde kendisine baskı uyguladığı iddiasını reddetmişti.

MUHALİFLERE GÖZALTI DALGASI

Bunu takip eden ayda ise, yolsuzlukla mücadele kapsamında üst düzey kraliyet üyelerini gözaltına aldırdı, pek çok analist bunu krallığın kontrolünü elinde toparlamanın son hamlesi olarak yorumladı. Suudi milyarder Prens El Velid bin Talal ve eski kralın oğlu ve Ulusal Muhafazlar'ın başındaki isim Prens Mutaib bin Abdullah gözaltına alınan 381 kişi arasındaydı. Suudi Arabistan Başsavcılığı yaptığı açıklamada, suçlarını itiraf eden bu kişilerce devlet hazinesine malvarlığı, nakit ve diğer varlıkların iade edildiğini ve bu varlıkların 400 milyar riyal (yaklaşık 106 milyar dolar) değerinde olduğunu bildirmişti. Muhammed Bin Selman toplu gözaltıların yolsuzlukla mücadele kapsamında gerekli olduğunu savunmuş, ancak bu hamle ile ülke ekonomisini modernleştirmeye yardımcı olacak yabancı yatırımcıları huzursuz etmişti. Kadınlara yönelik araba kullanma yasağının kaldırılmasından hemen önce gözaltına alınan insan hakları savunucularının çoğuna, "yabancılarla şüpheli temas kurmak" suçunun da olduğu ciddi suçlar yöneltilmişti. Muhammed bin Selman, Bloomberg'e verdiği röportaj sırasında, gözaltı dalgasını savunmuş, bu kişilerin, ulusal güvenlik nedeniyle ve ifade özgürlüklerini "kötüye kullandıkları" için gözaltına alınan 1,500 kişinin arasında olduklarını söylemişti. "Kendimi Suudi Arabistan'ı reforma götürecek kişi olarak tanımlamadım" demişti. Diğer yandan Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi de genç prensin üzerindeki imajı olumsuz yönde etkilemiş ve cinayetin Selman'a kadar uzanması Arabistan yarım adasında büyük huzursuzluk yaratmıştı.

DEĞERLENDİRME

Muhammed bin Selman el Suud ismini, 2015'te babası Kral olmadan önce Suudi Arabistan'ın dışında çok az kişi duymuştu. Şimdi ise, 35 yaşındaki Veliaht Prens, dünyanın en büyük petrol ihracatçısının fiilen yöneticisi konumunda. Veliaht Prens Muhammed, Körfez'in en zengin ülkesinde bazı reformlar gerçekleştirdiği için Batılı liderlerden alkış aldı. Reformları arasında kadınlara yönelik araba kullanma yasağını kaldırmak da vardı, sinema ve eğlence kültürüne kapıları açmak da... Ülke ekonomisini petrole bağımlılıktan kurtarmayı da bir diğer hedefi olarak açıklamıştı. Ama insani bir felakete yol açan komşu Yemen'de giriştiği savaş nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi. Katar ile başlattığı diplomatik çekişme Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'ni böldü. Muhalif sesleri susturmaya da girişti. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi istihbaratçılar tarafından öldürülmesinin ardından, Kral Selman bin Abdülaziz'in başka bir Veliaht Prens seçmeyi düşünmesi gerektiği yönünde çağrılar artmıştı. Ancak Veliaht Prens Muhammed'in babası Kral Selman, cinayetten sorumlu tuttuğu İstihbarat Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması için oğlunu görevlendirdiğinde bu ihtimali düşünmediğini ortaya koymuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Taht, Oyunları:, Genç, prensin, emsalsiz, yükselişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı