Süveyş kanalı tekrar açılıyor
Haber
29 Mart 2021 - Pazartesi 09:11 Bu haber 185 kez okundu
 
Süveyş kanalı tekrar açılıyor
Süveyş Kanalı'nda karaya oturan kargo gemisinin neredeyse tamamen yüzdürüldüğü, geminin hareket etmeden önce inceleneceği belirtildi.
DİĞER Haberi
Süveyş kanalı tekrar açılıyor

Kanaldaki faaliyetler hakkında konuşan bir kaynak, Evergreen adlı geminin motorlarını çalıştırdığını ve Büyük Göller bölgesine hareket etmek için hazırlandığını ifade etti.

MISIR’DAN AÇIKLAMA

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin yüzdürülmesi çalışmalarının başarılı olduğunu duyuran Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı İhab Memiş, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, geminin kurtarıldığını ve fiilen yüzdürüldüğünü söyledi. Yerel medyada yer alan haberlerde de geminin normal rotasına döndüğü, motorlarını çalıştırdığı ve hareket etmeye başladığı ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Evergreen" isimli geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Süveyş, kanalı, tekrar, açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı