Süveyş Kanalı’na alternatif kanal gündemde
Haber
06 Nisan 2021 - Salı 09:28 Bu haber 265 kez okundu
 
Süveyş Kanalı’na alternatif kanal gündemde
Ever Given isimli kuru yük gemisinin karaya oturarak bir hafta süreyle Süveyş Kanalı'nı kapamasının ardından bölgede ikinci bir kanal açılması arayışı yeniden gündeme geldi. Birleşmiş Milletler'in (BM) İsrail-Mısır sınırında Süveyş'e alternatif bir kanal açılması planlarını incelemeye başladığı belirtiliyor.
DİĞER Haberi
Süveyş Kanalı’na alternatif kanal gündemde

Guardian Gazetesi’nin haberine göre BM yetkilileri, yeni kanalın Akabe Körfezi'nde açılması olasılığını inceliyor.

'ÇALIŞMA BEŞ YIL İÇİNDE BAŞLAYABİLİR'

Daha önce BM adına bu konuda fizibilite çalışması yapan OFP Lariol adlı uluslararası tünel açma şirketi, Süveyş kanalına alternatif kanalın beş yıl içinde kazılabileceğini açıklamıştı. Projeyi yürüten ekipten Iver Shovel yaptığı açıklamada, "Süveyş Kanalı'nda kazı çalışmalarının başladığı 1850'lerden bu yana teknoloji önemli ölçüde değişti. Yeni kanalla ilgili sorun, buraya su verilmesiyle Akdeniz'deki su seviyelerinin hafif şekilde düşmesi, daha geniş ve uzun sahillerin ortaya çıkması olasılığı" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE BU KONUDA İSTEKLİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın BM Ticaret Yolları Komisyonu tarafından yürütülen çalışmalardan haberdar olduğunu da aktaran Guardian’a göre bir hükümet yetkilisi, İngiltere'nin bu projede rol oynamaya hazır olduğunu belirterek, “Bu konuda uzmanlığımız var ve Kuzey İrlanda için hazırlanan taslak planlarımızı paylaşabiliriz” dedi.

‘FİRAVUNLAR KANALI FİKRİ’

Birleşmiş Milletler’in incelediği diğer bir olasılık ise, Kızıl Deniz'i Nil'e bağlayan antik Firavunlar Kanalı'nın yeniden canlandırılması. Kanal Pers İmparatoru 1. Darius döneminde açılan kanal 769 yılında kapanmıştı.

Bölgede su yönetimi alanında fizibilite çalışmaları yürüten Mo Sez adlı bir uzman, bu olasılığın oldukça heyecan verici olduğu belitti. Ancak Nil Nehri'nin Ever Given gibi 20 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip dev gemilerin geçişi için uygun olmayacağını söyleyen uzmanlar, ancak gemilerin yükünü burada daha küçük gemilere nakledebileceği belirtiyor.

Öte yandan daha önce Suriye ve Irak'tan geçecek yeni bir kanal açılması önerisi tehlikeli bulunarak reddedilmişti. Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12'si,  Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.1869'da açılan, yılda 19 bin geminin kullandığı, Asya ile Avrupa arasındaki en kısa deniz yolu olan 193 kilometre uzunluğundaki kanalın bir hafta süreyle kapanması Avrupa'ya mal sevkiyatına sekte vurmuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Süveyş, Kanalı’na, alternatif, kanal, gündemde,
Yorumlar
Haber Yazılımı