Squid Game'deki çeviri hataları
Haber
07 Ekim 2021 - Perşembe 22:01 Bu haber 325 kez okundu
 
Squid Game'deki çeviri hataları
Borca batmış insanların acımasız bir hayatta kalma savaşının ortasına düştüğü Squid Game dizisinin kapalı açıklamalı altyazılarının hatalı olduğuna dair tartışmalar var.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Squid Game'deki çeviri hataları

Çevrimiçi dizi-film izleme platformu Netflix'in rekora koşan yapımı 'Squid Game' (Mürekkep Balığı Oyunu) şimdi de İngilizce çevirisindeki hatalara ilişkin tartışmalarda gündemde kalmayı sürdürüyor. Sosyo-ekonomik durumları dibe vurmuş 456 kişinin bazı oyunlar oynayarak 39 milyon dolarlık bir servete ulaşmaya çalıştığı Güney Kore yapımı dizinin hatalı İngilizce kapalı açıklamalı altyazı çevirisinin, verilmek istenen mesajı yüzeyselleştirdiği eleştirileri var.

 

Diyalog iyi çeviri kötü

 

Sözgelimi ABD'de yaşayan Güney Kore asıllı komedyen ve TikTok kullanıcısı Youngmi Mayer, kötü çeviri yüzünden ifadelerin orijinal anlamından fazlaca uzaklaşıldığını söylüyor. Eleştirileriyle ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapan Mayer, "Diyaloglar gayet iyi yazılmış ama çeviride hiçbiri korunmamış" dedi.

 

Mayer'in verdiği örnekler

 

Öyle ki Mayer'in verdiği örneklerden bir tanesinde karakterlerden biri, diğerlerini oyunda kendisiyle eş olmaları için ikna etmeye çalışıyor ve "Dahi değilim ama yine de her şeyin bir şekilde üstesinden geldim" diyor. Mayer'in açıklamasına göre ise karakter Korece dilinde aslında "Çok zekiyimdir, sadece okuma fırsatım olmadı" ifadelerini kullanıyor ki bu da zengin- fakir arasındaki uçuruma dair verilmek istenen mesajı yansıtıyor.

 

Mesaj tamamen kayboldu

 

Bu sözlerin karakterdeki tüm rolünü çok iyi özetlediğini ama çeviride bu mesajın tamamen kaybolduğunu söyleyen Mayer bu hataların kapalı açıklamalı altyazılarda daha çok olduğuna, normal altyazıların nispeten daha iyi çevrildiğine dikkat çekti. Kapalı açıklamalı altyazılar duyma güçlüğü çeken izleyiciler için hazırlanıyor, bu sebeple konuşmaların yanında ses betimlemeleri de yer alıyor.

 

Hikaye 2008'de oluşturulmuş

 

Dizinin çekilebilmesi 12 yılı bulmuş

Bu arada dizinin yönetmeni Hwang Dong-hyuk da spot ışıkları altında. Korea Times sitesinde yola çıkış hikayesini anlatan Dong, "En Koreli olan şey aynı zamanda en evrensel olandır. BTS, PSY ve yönetmen Bong Joon-ho bunu halihazırda kanıtladı" dedi. Hikâyeyi 2008'de oluşturduğunu, 1 yıl sonra da senaryosunu yazdığını anlatan Hwang, ancak 'tuhaf' konseptinden dolayı hayata geçirilmesinin 12 yılı bulduğunu söyledi: "Yaklaşık 12 yıl içinde dünya, tuhaf, şiddet dolu hayatta kalma hikayelerine sıcak bakılan bir yere dönüştü. İnsanlar dizinin gerçek hayatla benzerlikleri olduğuna dair yorumlar yaptı. Maalesef ki dünya bu yöne evrildi."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Squid Game, Netflix, Netflix dizileri, Netflix filmleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı