Sosyal medya devlerinin başı nefret söylemleriyle dertte
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 19:54 Bu haber 93 kez okundu
 
Sosyal medya devlerinin başı nefret söylemleriyle dertte
Nefret söylemi ve şiddeti teşvik eden paylaşımları görmezden gelmekle suçlanan Facebook ve Twitter’a yönelik reklam boykotu büyüyor.
DİĞER Haberi
Sosyal medya devlerinin başı nefret söylemleriyle dertte

Özellikle Facebook’a reklam vermeyeceğini açıklayan dev şirketlere son olarak Starbucks ve Levi's da katıldı. Daha önce aralarında Unilever, Verizon ve Coca-Cola gibi büyük şirketlerin temmuz ayından itibaren Facebook’a verecekleri reklamları bir ila altı ay arasında iptal edeceğini duyurmuştu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Coca-Cola CEO'su James Quincey sosyal medyada ırkçılığa yer olmadığını ve şirketin bir ay boyunca reklam politikalarını gözden geçireceğini bildirdi.

BOYKOTUN ÇIKIŞI

Facebook bir süredir özellikle nefret söylemi barındıran içerikleri kontrol edip kaldırmamakla eleştiriliyordu. Bu konudaki tepkiler ABD Başkanı Donald Trump'ın tartışmalı bir dizi mesajını bu platformda paylaşmasıyla daha da büyüdü. Haziran ayı başlarında ABD'de hak ve özgürlük savunucusu gruplardan oluşan bir ittifak (#KarİçinNefreteHayır) etiketiyle bir kampanya başlatmış ve şirketleri Facebook'a reklam boykotuna çağırmışlardı. Şu ana kadar reklam boykotuna katılan şirketlerin ve kuruluşların sayısı 150'yi aştı. Ama bunlara Verizon ve Unilever gibi şirketlerlerin katılmış olması Facebook açısından en büyük tehdidi oluşturuyor. Haziran ayının ilk üç haftasında bu şirketlerden Verizon sadece ABD içinde kullanılan Facebook reklamlarına 850 bin dolar, Unilever ise 504 bin dolar harcamıştı.

Gelen tepkileri dikkate alan ve boykot kampanyasını durdurmaya çalışan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, nefret söylemi içeren ancak haber değeri olduğu belirtilen içeriklerin etiketleneceğini ve Facebook kullanıcılarının uyarılacağını ifade etmişti. Buna rağmen platformun en büyük müşterilerinden Unilever, 2020 başkanlık seçimleri öncesinde nefret söylemi taşıyan içeriklerin yayılmasından endişe duyduğu gerekçesiyle Facebook ve Twitter platformlarına yaptığı harcamaları durduracağını duyurmuştu.
Facebook hisseleri geçen hafta yüzde 10, Twitter hisseleri ise yaklaşık yüzde 14 değer kaybetti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Sosyal, medya, devlerinin, başı, nefret, söylemleriyle, dertte,
Yorumlar
Haber Yazılımı